„Газпром“ продолжува со испораките на гас: Европа ги зголеми барањата поради студеното време

Рускиот енергетски гигант Газпром продолжи со редовни испораки на гас во транзит во Европа преку територијата на Украина, изјави денеска претставникот на компанијата Сергеј Купријанов.

Купријанов изјави дека Гаспром редовно испорачува гас преку територијата на Украина и во согласност со барањата на европските потрошувачи.

Европа во последно време ги зголеми барањата за снабдување со гас, а набавката на овој енергенс од Русија е значително зголемена поради студеното време и влошувањето на ситуацијата во Украина.

Можеби ќе ве интересира...

Германците се почесто земаат мали кредити

BiznisPRO

Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици

BiznisPRO

Во понеделник нова цена на горивата – Македонија има најниска цена на дизел во Европа, а еве каде сме со цената на бензинот

BiznisPRO