Големо откритие за Кина среде море

Кинескиот државен гигант за нафта и гас CNOOC откри нов резерват во Јужното Кинеско Море.

Резервата содржи над 100 милиони тони докажан еквивалент на нафта, се вели во соопштението на компанијата во петокот.

Резервата се наоѓа во длабокото нафтено поле Каипинг јужно на CNOOC во делтата на реката Перл во близина на провинцијата Гуангдонг и содржи лесна нафта, се вели во соопштението, пренесува Телеграф.

CNOOC инвестираше многу во развојот на морските резерви на нафта и гас на Кина, како дел од пошироките напори за да се компензира падот на производството од застарените копнени полиња, пишува Ројтерс.

Компанијата ја зголеми својата цел за производство во 2024 година за околу 8% до рекордни 700 милиони до 720 милиони барели еквивалент на нафта. Голем дел од овие офшор резерви се наоѓаат во Источнокинеското Бохајско Море и Јужното Кинеско Море.

Можеби ќе ве интересира...

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

BiznisPRO

Европските берзански индекси се нерамномерни, цената на нафтата порасна, цената на златото падна

BiznisPRO

Поскапи и елките

BiznisPRO