СПИСОК НА СКОРО 600 ПРОИЗВОДИ: Луксузни предмети забранети за извоз во Русија и Белорусија

Американското Министерство за трговија објави листа на американски луксузни производи кои се забранети за извоз во Русија и Белорусија, поради настаните во Украина.

Списокот од речиси 600 производи вклучува алкохолни пијалоци, козметика, облека и обувки кои чинат најмалку илјада долари, крзно, корали, чанти и куфери, теписи, антиквитети, тутунски производи, накит, моторни санки, опрема за нуркање, поморски мотори, мотоцикли и патнички возила.

Забраната, објавена од американскиот претседател Џозеф Бајден во петокот, ќе стапи на сила на 16 март.

Според американското Министерство за трговија, забраната се однесува и на одредени руски и белоруски олигарси кои се на списокот со санкции поради поддршка на руската влада.

Можеби ќе ве интересира...

САД ѝ продаваат авиони и опрема на Бугарија; Вредноста на зделката е 1,6 милијарди долари

Бизнис про

Австрија достигна нов рекорд: Највисоко ниво на инфлација од 1981 година

Бизнис про

„Побарувачка од клиенти и повисоки од очекувањата“ – Приходите на „Епл“ повисоки во однос на лани

Бизнис про