Значително поевтинија горивата – Дизелот повторно е под стотка

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,92% во однос на одлуката од 2.09.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 2,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 3,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,277 ден/кг и сега ќе изнесува 52,463 ден/кг.

Од 6.9.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 85,50 (денари/литар)
Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 88,00​ (денари/литар)
Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 98,00 (денари/литар)
Масло за горење​​Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​​ 94,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС​​​​​​​​​​​​ ​ 52,463 (денари/килограм)

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,983%, кај дизелот за 1,812%, кај екстра лесното масло за 4,293% и кај мазутот намалување за 0,568%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,068%.

Можеби ќе ве интересира...

Советот на Народната банка одржа редовна седница: Усвоен Среднорочен план на активности за управување со ризиците поврзани со климатските промени

BiznisPRO

Добра вест: Јунската пензија ќе се исплаќа предвреме – еве од кога

BiznisPRO

Сакате да купите стан сега? Почекајте! Следува пад на цените!

BiznisPRO