Значително поевтинија горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,34% во однос на одлуката од 28.4.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 2,834%, кај дизелот за 3,930%, кај екстра лесното масло за 0,58% и кај мазутот намалувањето е за 0,63%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,193%
Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,362 ден/кг и сега ќе изнесува 41,075 ден/кг.

Од 3.5.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин​​ЕУРОСУПЕР БС – 95​​​ 80,00 (денари/литар)
Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС – 98​​​ 82,00​ (денари/литар)
Дизел гориво​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​ ​ 69,00 (денари/литар)
Масло за горење​​Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​​ 68,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС​​​​​​​​​​​​ ​ 41,075 (денари/килограм)

Можеби ќе ве интересира...

Кој ќе ги снабдува домаќинствата со струја? – Пан Интертрејд обвинува за притисок, а не ги демантира информациите на медиумите дека има еден вработен

BiznisPRO

Девизен курс за 1 март 2024

BiznisPRO

Дали утре треба да се посети менувачница? – Курсна листа за 13-ти мај

BiznisPRO