Акциите на Tesla пораснаа

Акциите на Tesla пораснаа за речиси седум отсто денеска, откако производителот на автомобили објави зголемување на цените за своите електрични возила Model Y во одредени европски земји и во САД.

Tesla објави дека од 22 март цените на возилата Model Y ќе бидат зголемени за приближно 2.000 евра во некои европски земји.

Акциите на Tesla последен пат пораснаа за 5,8 отсто на 173,13 долари.

Можеби ќе ве интересира...

„Тесла“ повлекува повеќе од 80.000 возила од патиштата во Кина

BiznisPRO

Србите даваат и до 5.000 евра гратис: Ќе го следи ли Македонија примерот на за субвенции на електрични автомобили?

BiznisPRO

Тесла го прекинува производството во германската фабрика

BiznisPRO