Америка: Се размислува за драстични мерки за Јунајтед ерлајнс по безбедносните инциденти

ВАШИНГТОН – По серијата безбедносни инциденти, американската Федерална управа за авијација (FAA) размислува за воведување драстични мерки за да го спречи растот на United Airlines Holdings, вклучително и спречување на авиокомпанијата да воведе нови линии покрај оние за кои авиокомпанијата веќе продаде. Билети.

Претставниците на ФАА разговарале со раководството на авиокомпанијата за привремените мерки што би можело да ги преземе регулаторното тело, пренесува Блумберг, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање.

Путин: Секој кој стои зад терористите ќе плати, ден на жалост во Русија

ФАА веќе ја суспендираше способноста на Јунајтед да издава сертификати на пилотите за летање со различни модели на авиони, рекоа неименуваните извори.

Предложените мерки практично ќе го запрат растот на неодредено време на една од најголемите американски авиокомпании, како дел од засилената контрола на безбедноста на комерцијалната авијација по повеќе безбедносни инциденти.

Меѓу инцидентите во Јунајтед само овој месец, авион во Хјустон се лизна од сообраќајницата во тревна област, додека друг авион имаше издувана гума по полетувањето од Сан Франциско.

Авион на релација Хјустон-Флорида морал принудно да слета откако еден од неговите мотори почнал да исфрла пламен.

ФАА најави истраги за тие и други инциденти.

Агенцијата веќе планира да го зголеми надзорот над Јунајтед ерлајнс во наредните недели за да ги разгледа процедурите, прирачниците и капацитетите, се вели во соопштението на авиокомпанијата до вработените.

Саша Џонсон, потпретседател за корпоративна безбедност на Јунајтед, рече дека FAA исто така планира да „паузира различни активности за сертификација на одреден временски период“, без да прецизира кои од нив.

Можеби ќе ве интересира...

Очекуваат да биде во подобра состојба: Купувачите на половни автомобили плаќаат четвртина повеќе од реалната цена поради вратената километража

BiznisPRO

Маск за вработените во Твитер: Нема веќе работење од дома

BiznisPRO

Јапонија ја менува монетарната политика по 17 години

BiznisPRO