Мекдоналдс во Италија / фото Бизниспро

Обидувајќи се да ги задржи клиентите: Мекдоналдс ќе понуди позначаен оброк за 5 долари

Американскиот синџир за брза храна Мекдоналдс планира да воведе посуштински оброк од 5 долари и четири артикли во своите ресторани во САД, со цел да се спречи се позабележителен егзодус на потрошувачи со помали приходи.

Новиот оброк ќе вклучува „мек пиле“ или „мекдабл“, како и четири парчиња пилешко, помфрит и пијалок, објави CNBC.

Потенцијалната нова понуда доаѓа во време кога многу потрошувачи со ниски приходи почнуваат да трошат помалку, што особено важи за брендовите за брза храна.

„Потрошувачите продолжуваат да бидат дискриминирани со секој долар што го трошат бидејќи се соочуваат со повисоки цени во нивното секојдневно трошење, што врши дополнителен притисок врз индустријата за ресторани за брза услуга“, рече извршниот директор на компанијата Крис Кемпчински.

Американскиот гигант неодамна објави дека неговите готвачи создале „поголем, посладок хамбургер“ во обид да ја зголемат продажбата, пренесува Bloomberg. Новиот производ прво ќе биде претставен на одредени пазари за да се тестира неговата привлечност на глобално ниво.

Досега започна рекламна кампања во која се истакнуваат подобрувањата во сендвичите Big Mac и Double Cheeseburger.

Можеби ќе ве интересира...

Повеќе од 7 милиони производи повлечени од продажба

BiznisPRO

Во чоколадото – олово и кадмиум

BiznisPRO

Volkswagen минатата година ја надмина Tesla по продажба на нови електрични возила во Германија

BiznisPRO