• април 1, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Apple го слави својот 46-ти роденден

Apple го слави својот 46-ти роденден

На денешен ден, пред 46 години, моментално е основана највредната компанија во светот.

На почетокот на 2022 година, компанијата од Купертино беше крунисана како највредна компанија на пазарот. Apple накратко ја надмина пазарната вредност од три трилиони долари и со тоа помести уште една „волшебна“ граница, една од многуте што ги помести во последните 46 години.

Apple е основана на 1 април 1976 година од Стив Џобс, Стив Возниак и Роналд Вејн. Како што многумина знаат, Apple потекнува од гаража во Силиконската долина. Вејн беше првиот што ја напушти групата, иако остана запаметен како дизајнер на првото лого на Apple и упатствата за компјутерот Apple I.

Двајцата Стив беа креативни во компанијата и од нивниот ум произлегоа сите легендарни производи и услуги по кои Apple и денес е познат.

Стив Џобс секако се истакна, бидејќи беше своевидна „шетачки шоу програма“, но имаше и голема енергија и амбиција. Џобс преку Apple имаше визија сите да ги сакаат производите на компанијата кои ќе бидат убави, функционални и лесни за употреба.

Од самиот почеток, Apple стана познат како компанија која можеби не е првата што донесе иновација на пазарот, но е талентирана да го претстави тој производ или функционира како нешто досега невидено или да го подобри. Apple не ја измисли функцијата „point and click“ за компјутерите (Xerox ја направи), но Apple ја популаризираше. Глувчето за компјутер не е изум на Apple, но компанијата успеа да го подобри и прилагоди за секојдневна употреба. Компјутерите на Apple беа првите кои можеа да печатат податоци на рачно изработен монитор, создаден од Возниак.

Apple полека почна да успева, прво преку компјутерите Apple и Lisa, а потоа целосно ја преврте ИТ индустријата со својот iPod. Потоа стана синоним за MP3 плеер.

Слично беше и со iPhone-ите. Имаше телефон и пред да дебитира iPhone во 2007 година, но по појавувањето на телефонот на Apple, индустријата за паметни телефони стана сосема поинаква. Apple го редефинира пазарот на паметни телефони, се искачи на врвот и е таму многу години.

Apple е доминантен и на пазарите на таблети со својата серија iPad, серијата паметни часовници Apple Watch со години е лидер во продажбата и компанијата не заостанува на полето на компјутерските уреди со серијата Mac.

Денес, Apple е предводен од Тим Кук, кој го одржува препознатливиот бизнис и систем за дизајн на производи и услуги на Apple, кој треба да најде начин да го подобри она што веќе постои, но чиј потенцијал не е целосно искористен.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…