• ноември 26, 2021
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Драстичен пад на вредноста на биткоинот

Драстичен пад на вредноста на биткоинот

Цената на биткоинот денеска падна, заедно со другите средства во петокот, достигнувајќи шестнеделен минимум, и официјално влезе на територијата на мечкиниот пазар.

Според податоците на Coin Metrics, најголемата криптовалута во светот падна за 8 отсто во последните 24 часа, на 54.177 долари, најниско ниво од почетокот на октомври. Биткоинот, пак, е намален за 20 отсто од рекордно високото ниво од околу 69.000 долари претходно овој месец.

Мечкиниот пазар обично се дефинира како пад од 20 отсто или повеќе од неодамнешните високи нивоа.

Денеска паднаа и другите криптовалути. Етерумот, втората по големина криптовалута, падна за речиси 11 проценти, на 4.027 долари, додека XRP падна за 11 отсто, на околу 94 центи.

Дигиталните валути опаѓаат заедно со другите ризични средства поради паниката од новата, високо мутирана варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Јужна Африка.

Во четвртокот Светската здравствена организација опиша нова варијанта позната како B.1.1.529, за која се верува дека содржи повеќе од 30 мутации. Обединетото Кралство и другите земји одговорија со привремено прекинување на летовите од шест африкански земји.

Глобалните берзи паднаа денеска, а европските берзи беа поставени на најлошата сесија по повеќе од една година, а фјучерсите на американските акции остро паднаа.

Биткоинот честопати се нарекува од неговите поборници како „дигитално злато“. Ова е упатување на статусот на жолтиот метал како таканаречено безбедно прибежиште.

Вреди да се напомене дека Биткоинот е многу нестабилно средство и познато е дека доживува нестабилност на цените од над 10 отсто дневно.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…