• март 29, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Азиските берзи пораснаа, цената на нафтата дополнително падна

Азиските берзи пораснаа, цената на нафтата дополнително падна

Акциите на азиските берзи пораснаа во вторникот, главно во Јапонија, бидејќи централната банка ќе продолжи да води многу лабава монетарна политика, додека цените на нафтата дополнително паднаа поради ограничувањата насочени кон спречување на коронавирусот во Шангај.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, околу 07:00 часот беше околу 0,5 отсто.

На токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,7 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Хонг Конг и Австралија пораснаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто. Во Шангај, пак, се лизнаа за 0,4 отсто.

Меѓу најголемите добитници е индексот Никеи, бидејќи е јасно дека централната банка уште некое време ќе води многу стимулативна монетарна политика, бидејќи со денови зборуваше дека ќе купува државни обврзници во неограничени количини за да го спречи приносот на обврзниците. раст.

Падот на цената на нафтата позитивно влијае и на пазарите, што ги ублажи стравувањата од зголемени инфлациски притисоци, а со тоа и од агресивно зголемување на каматните стапки на централната банка.

Покрај тоа, инвеститорите се надеваат на напредок во преговорите меѓу Русија и Украина оваа недела, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека е подготвен да разговара за неутралноста на земјата како дел од мировниот договор со Русија.

Но, берзата во Шангај е под притисок, како резултат на ограничувањата во тој град поради зголемениот број новозаразени со коронавирус.

Мора да се признае, таа бројка е многу скромна според „западните“ стандарди, но Кина се држи до политиката на нулта толеранција за коронавирусот.

Бидејќи е финансиски центар на Кина, со повеќе од 26 милиони жители, инвеститорите стравуваат дека тоа може да го забави растот на целата кинеска економија.

Доларот стагнира, цената на нафтата дополнително паѓа
На девизните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошницата валути стагнира.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 99,05 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 99,08 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута скокна од вчерашните 123,05 на 124,25 јени, блиску до највисокото ниво во последните шест години, бидејќи Банката на Јапонија ќе продолжи да води многу лабава монетарна политика уште некое време.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0995 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0955 долари.

Цените на нафтата, пак, дополнително паднаа, откако вчера потонаа за околу 8 отсто. Трговците се загрижени за „затворањето“ на Шангај, што може да доведе до пад на побарувачката за нафта во Кина, најголемиот светски увозник на нафта.

„Шангај сочинува околу 4 отсто од вкупната потрошувачка на нафта во Кина. „Пазарите се плашат дека поради намалената економска активност во тој град, потрошувачката на нафта може значително да падне“, пишуваат аналитичарите на АНЗ, осврнувајќи се на состојбата на пазарите.

На лондонскиот пазар утринава цената на барелот падна за 1,15 отсто на 111,20 долари, додека на американскиот пазар барелот поевтини за 1 отсто на 104,85 долари.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…