Азиските берзи пораснаа, цената на нафтата дополнително падна

Акциите на азиските берзи пораснаа во вторникот, главно во Јапонија, бидејќи централната банка ќе продолжи да води многу лабава монетарна политика, додека цените на нафтата дополнително паднаа поради ограничувањата насочени кон спречување на коронавирусот во Шангај.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, околу 07:00 часот беше околу 0,5 отсто.

На токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,7 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Хонг Конг и Австралија пораснаа меѓу 0,2 и 0,8 отсто. Во Шангај, пак, се лизнаа за 0,4 отсто.

Меѓу најголемите добитници е индексот Никеи, бидејќи е јасно дека централната банка уште некое време ќе води многу стимулативна монетарна политика, бидејќи со денови зборуваше дека ќе купува државни обврзници во неограничени количини за да го спречи приносот на обврзниците. раст.

Падот на цената на нафтата позитивно влијае и на пазарите, што ги ублажи стравувањата од зголемени инфлациски притисоци, а со тоа и од агресивно зголемување на каматните стапки на централната банка.

Покрај тоа, инвеститорите се надеваат на напредок во преговорите меѓу Русија и Украина оваа недела, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека е подготвен да разговара за неутралноста на земјата како дел од мировниот договор со Русија.

Но, берзата во Шангај е под притисок, како резултат на ограничувањата во тој град поради зголемениот број новозаразени со коронавирус.

Мора да се признае, таа бројка е многу скромна според „западните“ стандарди, но Кина се држи до политиката на нулта толеранција за коронавирусот.

Бидејќи е финансиски центар на Кина, со повеќе од 26 милиони жители, инвеститорите стравуваат дека тоа може да го забави растот на целата кинеска економија.

Доларот стагнира, цената на нафтата дополнително паѓа
На девизните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошницата валути стагнира.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 99,05 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 99,08 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута скокна од вчерашните 123,05 на 124,25 јени, блиску до највисокото ниво во последните шест години, бидејќи Банката на Јапонија ќе продолжи да води многу лабава монетарна политика уште некое време.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0995 долари, додека вчера во овој момент беше 1,0955 долари.

Цените на нафтата, пак, дополнително паднаа, откако вчера потонаа за околу 8 отсто. Трговците се загрижени за „затворањето“ на Шангај, што може да доведе до пад на побарувачката за нафта во Кина, најголемиот светски увозник на нафта.

„Шангај сочинува околу 4 отсто од вкупната потрошувачка на нафта во Кина. „Пазарите се плашат дека поради намалената економска активност во тој град, потрошувачката на нафта може значително да падне“, пишуваат аналитичарите на АНЗ, осврнувајќи се на состојбата на пазарите.

На лондонскиот пазар утринава цената на барелот падна за 1,15 отсто на 111,20 долари, додека на американскиот пазар барелот поевтини за 1 отсто на 104,85 долари.

Можеби ќе ве интересира...

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО СВЕТОТ Цените на горивата вртоглаво пораснаа, недостиг на шеќер во Русија, Германија без тоалетна хартија

BiznisPRO

Оваа професија во Германија се плаќа речиси 8.000 евра месечно

BiznisPRO

Стоковните куќи во Германија масовно пропаѓаат: Што се случи со нив?

BiznisPRO