New York Community Bank забележа пад на нејзините акции за 25 отсто и ги загрижи инвеститорите

New York Community Bank (NYCB) денеска забележа пад на акциите за 25 отсто, на под 4 долари по акција, откако го повтори помалиот квартален профит од 2,4 милијарди долари.

Како резултат на тоа, оваа американска банка го смени својот извршен директор и го одложи објавувањето на клучниот годишен извештај, објави Си-Ен-Ен. Американската телевизиска мрежа соопшти дека во целата оваа ситуација, веројатно најголем страв имаат инвеститорите во однос на комерцијалните недвижности и недостатоците кои банката ги пријавила кога станува збор за слабиот надзор во клучниот аспект од нејзиниот бизнис, кредитното портфолио.

Економскиот аналитичар Стив Мос рече дека оваа ситуација може да доведе до повисоки трошоци за задолжување во подолг период. (NYCB) е во очигледно тешка ситуација како што се приближува годишнината од минатогодишните банкарски превирања, пишува CNN. Тогаш кризата го погоди брегот на Силиконската долина, а американските власти мораа да интервенираат во врска со гаранциите за депозитите на клиентите.

Од друга страна, (NYCB) се сметаше за еден од победниците во ситуацијата откако купи голем дел од Signature Bank, која исто така беше погодена од кризата, додава CNN.

Можеби ќе ве интересира...

Еве кој ќе може да добие пасош: Германската влада го одобри законот за двојно државјанство

BiznisPRO

Доларот и еврото зајакнаа во однос на јенот

BiznisPRO

Проблемите со снабдувањето во Европа би можеле да продолжат во 2023 година, предупреди ММФ

BiznisPRO