Порасна цената на нафтата на меѓународниот пазар

Цената на нафтата денеска на меѓународните пазари порасна на 81 долар, бидејќи трговците шпекулираа дека Саудиска Арабија ќе ја намали понудата и на почетокот на следната година, со оглед на знаците за слабеење на побарувачката.

На лондонскиот пазар цената на нафтата за барел со датуми на испорака во јануари по пладне порасна за 99 центи и изнесуваше 81 долар. На американскиот пазар барелот со датуми на испорака во декември се тргуваше за 93 центи повисоко, на 76,67 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Пензионерите не само што ќе добијат покачени пензии, туку ќе им следува и дополнителен финансиски пакет

BiznisPRO

Поскапуваат горивата: Бензините за 2 денари, а дизелот за 1,5 денари

BiznisPRO

„Зошто си толку арогантен? Еве кои се најголемите грешки што ги прават милијардерите

BiznisPRO