„Бадвајзер“ подарува илјадници лименки пиво поради забраната за послужување алкохол на Светското првенство во Катар

Американската компанија за пиво „Бадвајзер“ (Budweiser), еден од официјалните спонзори на Светското првенство во фудбал, се најде во неволја поради забраната на Катар да се служи алкохол на сите стадиони. Затоа се одлучиле на интересен маркетиншки потег.

Добивај вести на вибер
Поради забраната за послужување алкохол на стадионите во Катар, Бадвајзер сега може да служи само безалкохолно пиво и затоа на својот Твитер објави дека ќе ги донира сите залихи од пиво што му беа доставени во Катар на победникот на Светското првенство.

„ Нов ден, нов твит. Победничкиот тим ќе добие пиво. Кој ќе го освои?” се вели во објавата на Бадвајзер на Твитер.

Бадвајзер требаше да обезбедува пијалоци на стадионите и фан зоните во Катар, но челниците на ФИФА попуштија под притисок на катарските власти и потврдија дека алкохолот нема да се продава на ниту еден стадион, што би можело да ја чини компанијата за пиво колку 40 милиони фунти.

Можеби ќе ве интересира...

Празнична магија во австриската престолнина: варено вино во Виена чини 5 евра, но ќе платите ТРОЈНО ПОВЕЌЕ ако не внимавате на еден детаљ

BiznisPRO

Заедно имаат 1,44 трилиони долари: Ова се 10-те најбогати ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ

BiznisPRO

Meta го избира Httpool на Aleph за Авторизиран Партнер за Продажба ( ASP ) во Република Северна Македонија

BiznisPRO