Багажот беше бесплатен со децении: авиокомпаниите заработија 6,7 милијарди долари од НАДОМЕСТОЦИ ЗА БАГАЖ

Американските авиокомпании минатата година имале повеќе од 6,7 милијарди долари приход од надоместокот за багаж, според Бирото за транспортна статистика.

Само Американ Ерлајнс заработи речиси 1,4 милијарди долари од чекирани куфери, што е повеќе од два отсто од вкупниот приход на авиокомпанијата, објави CNBC.

Багажот беше бесплатен со децении, но таксите се зголемија во последниве години.

– Многу е сложено да се обезбеди багажот да пристигне со патникот на дестинацијата – изјави Кирк Пилинер, генерален менаџер на одделот за багаж на „Делта ерлајнс“.

Американските превозници минатата година превезоа повеќе од 470 милиони куфери.

Можеби ќе ве интересира...

Добивката на нафтениот гигант падна за 23,2 отсто

BiznisPRO

Нафтата надмина 100 долари за барел, по рускиот напад врз Украина

BiznisPRO

ПЛАТИТЕ ОСТАНУВААТ ИСТИ: Германија воведува четиридневна работна недела

BiznisPRO