Викторија, Сејшели / фото Бизниспро

Бахамите, Сејшелите, Белизе и двата острови на Карибите повеќе не се даночни оази за ЕУ

Членките на ЕУ ја ажурираа европската црна листа на даночни раеви. Од него се повлекоа Бахамите, Сејшелите, Белизе и карипските острови Туркс и Кајкос. Списокот сега вклучува 12 јурисдикции, објавија Советот на ЕУ и Европската комисија.

Црната листа на даночни раеви беше формирана од Унијата во декември 2017 година за да ја зајакне борбата против даночното затајување како одговор на даночните скандали со Панамските документи и Луксликс. Се ажурира двапати годишно. На него се земји и други даночни јурисдикции, за кои експертите на ЕУ проценуваат дека не соработуваат со членките на Унијата во даночните прашања, пишува СТА, пренесува Форбс Словенија.

Откако гореспоменатите четвори земји беа отстранети од листата, таа сега ги вклучува Американска Самоа, Ангвила, Антигва и Барбуда, Фиџи, Гуам, Палау, Панама, Русија, Самоа, Тринидад и Тобаго, Девствените Острови на САД и Вануату. Додека Бахамите и островите Туркс и Каикос се целосно отстранети од списокот на даночни јурисдикции кои не се соработуваат, Белизе и Сејшелите сега се на сивата листа, која вклучува јурисдикции за кои Унијата смета дека не соработуваат адекватно во даночното поле, но ветија дека ќе преземат акција.

За двете земји ќе се изврши уште еден преглед на спроведените мерки. Сепак, членките на ЕУ ги отстранија Хонг Конг и Албанија од сивата листа. Обврските ги исполнија и Аруба, Израел, Боцвана и Доминика. Следното ажурирање на листата ќе следи во октомври оваа година.

Можеби ќе ве интересира...

Традиционалното закројување на лозјата на „Тиквеш“ за Св. Трифун во знакот на новите прогресивни практики на винарницата

BiznisPRO

Повисоките трошоци за живот ја намалија потрошувачката на виски

BiznisPRO

Алармантно: Америка во пад 16-ти месец по ред

BiznisPRO