Биткоинот ја достигна највисоката вредност на сите времиња

Цената на биткоинот достигна највисоко ниво на сите времиња, поттикната од растечката побарувачка на инвеститорите, според експертите.

Криптовалутата достигна 69.000 долари во текот на денот, надминувајќи го претходниот максимум од ноември 2021 година.

Порастот доаѓа откако на криптовалутата и беше дадено зелено светло за вклучување во инвестициски производи во САД минатиот месец.

Американската Комисија за хартии од вредност неволно одобри тргување со првите фондови со кои се тргува преку биткоин (ETF) на почетокот на јануари.

ЕТФ ја следи цената на средствата како злато, обврзници или криптовалути, што значи дека луѓето можат да инвестираат без да мора да ги купуваат средствата сами.

Американскиот регулатор остана скептичен за криптовалутите, велејќи дека не го поддржува или поддржува биткоин во својата одлука.

Како и да е, овој потег поттикна бран на инвеститори кои вложуваат пари во ETF-ови на spot Bitcoin, лансирани од големи инвестициски фирми како што се BlackRock и Fidelity.

Биткоинот се приближува до своето следно „преполовување“ во април, што ја ограничува стапката со која може да се издаваат нови виртуелни монети и се случува приближно на секои четири години.

Очекувањата за ограничена понуда заедно со растечката побарувачка на инвеститорите ги зголемија цените, велат експертите.

Можеби ќе ве интересира...

Компанија за кредитен рејтинг: „Русија можеби веќе банкротирала“

BiznisPRO

Цената падна под нулата: Европа сега има толку многу гас што не знае што да прави со него

BiznisPRO

Луксузен кварт во срцето на Европа буквално никнува во морето: Распродадено – цена до 120.000 евра за метар квадратен

BiznisPRO