Биткоинот на ново највисоко ниво на сите времиња, ја проби магичната линија

Цената на биткоинот денеска накратко ја проби границата од 70.000 долари, поставувајќи нов рекорд на сите времиња.

Денешните вредности го соборија претходниот рекорд поставен во вторникот.

Рекордниот резултат покажува дека биткоинот никогаш нема да исчезне како средство за плаќање, изјави Алекс Торн, шеф на истражување во Galaxy Digital.

Тој изјави дека во текот на 15-те години од своето постоење, биткоинот доживеал четири големи падови на вредноста за 75 проценти или повеќе, но секогаш наоѓал сила да се врати на растот, пренесува CNN (CNBC).

Клара Медали, директорка за истражување на давателот на крипто податоци Каико, рече дека новите записи претставуваат „важна психолошка пресвртница“ и докажуваат дека криптовалутите се „исклучително еластични“ и покрај големите тешкотии.

Можеби ќе ве интересира...

Нема резерви: „Снабдувањето со енергија е на работ“

BiznisPRO

Јапонија забранува извоз на луксузни стоки и не сака да плаќа во рубли

BiznisPRO

Рекордни цени во САД во последните 40 години: Инфлацијата се зголеми на речиси 8% во февруари

BiznisPRO