Биткоинот падна на 69.000 долари

Биткоинот падна на 69.000 доалри денеска на најголемата светска берза за криптовалути Binance.

Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 79,08 милијарди евра, значително повеќе од вообичаениот промет.

Индексот на страв и алчност поврзан со биткоинот денеска е на ниво 81 во категоријата „екстремна алчност“, што значи дека и покрај падот, инвеститорите се уште се многу оптимисти за натамошниот раст на биткоинот, пренесува Танјуг.

Вредноста на итриумот (ETH) падна за 4,54 отсто на 3.411,68 евра, а вредноста на Binance Coin (BNB) за 1,75 отсто на 536,19 евра.

Солта на криптовалутата (SOL) забележа раст од 9,38 отсто, а Douzkoin (DOGE) падна за 7,67 отсто, пренесува Танјуг.

Нови еколошки правила за свињи и живинарски фарми

Биткоин, итриум и сол (СОЛ) се најтргувани денес.

Најголем раст денес бележат криптовалутите REI, FRONT и OG.

Можеби ќе ве интересира...

Брашното во Украина поевтини

BiznisPRO

Светските цени на храната главно стабилни: Житарките поскапеа за 3 отсто на месечно ниво

BiznisPRO

Производството во Кина се шири

BiznisPRO