• декември 13, 2021
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Благ пораст на европските берзи

Благ пораст на европските берзи

Акциите на европските берзи благо пораснаа денеска наутро, продолжувајќи да растат од минатата недела, но тргувањето е претпазливо бидејќи оваа недела ќе се одржат состаноци на лидерите на неколку најголеми светски централни банки.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше во плус 0,2 отсто утрово.

Лондонски FTSE индекс зајакна 0,04 отсто, на 7.294 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,40 отсто, на 15.683 поени, а париски CAC 0,21 отсто, на 7.006 поени.

Цените на акциите благо пораснаа и на азиските берзи, така што индексот на акциите на Азија и Пацифик MSCI, без јапонскиот, околу 9,30 часот порасна за 0,3 отсто, откако минатата недела скокна за 1,7 отсто.

Берзанскиот индекс Никеи утринава порасна на берзата во Токио за 0,6 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Хонг Конг и Шангај пораснаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто. Во Јужна Кореја, пак, благо паднаа.

Берзата се уште е во добро расположение бидејќи се чини дека Омикрон сојот на коронавирусот не е поопасен од претходните и не треба да предизвика значителен бран на затворање на фирми.

Сепак, британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека во Велика Британија се очекува бран од омикрон, па од понеделник повторно ќе се воведат работа од дома и пропусници за КОВИД за некои поголеми собири.

Но, берзанските инвеститори веруваат дека пораките од фармацевтските компании дека постоечките вакцини се доволни за заштита од омикрон. Нивниот фокус оваа недела ќе бидат состаноците на неколку од најголемите светски централни банки.

Откако во петокот беше објавено дека инфлацијата во САД во ноември достигна 6,8 отсто на годишно ниво, што е највисоко ниво во последните 40 години, пазарите веруваат дека ФЕД ќе го забрза процесот на откажување на програмата за откуп на обврзници на овонеделната седница. Исто така, се верува дека клучните каматни стапки ќе се зголемат следната година пред да бидат проценети до неодамна. Но, тоа веќе се зема предвид на пазарите, велат аналитичарите. На пазарот на пари, ФЕД се проценува дека ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени во мај, а потоа уште еднаш или двапати до крајот на годината.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…