Благ пораст на европските берзи

Акциите на европските берзи благо пораснаа денеска наутро, продолжувајќи да растат од минатата недела, но тргувањето е претпазливо бидејќи оваа недела ќе се одржат состаноци на лидерите на неколку најголеми светски централни банки.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше во плус 0,2 отсто утрово.

Лондонски FTSE индекс зајакна 0,04 отсто, на 7.294 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,40 отсто, на 15.683 поени, а париски CAC 0,21 отсто, на 7.006 поени.

Цените на акциите благо пораснаа и на азиските берзи, така што индексот на акциите на Азија и Пацифик MSCI, без јапонскиот, околу 9,30 часот порасна за 0,3 отсто, откако минатата недела скокна за 1,7 отсто.

Берзанскиот индекс Никеи утринава порасна на берзата во Токио за 0,6 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Хонг Конг и Шангај пораснаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто. Во Јужна Кореја, пак, благо паднаа.

Берзата се уште е во добро расположение бидејќи се чини дека Омикрон сојот на коронавирусот не е поопасен од претходните и не треба да предизвика значителен бран на затворање на фирми.

Сепак, британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека во Велика Британија се очекува бран од омикрон, па од понеделник повторно ќе се воведат работа од дома и пропусници за КОВИД за некои поголеми собири.

Но, берзанските инвеститори веруваат дека пораките од фармацевтските компании дека постоечките вакцини се доволни за заштита од омикрон. Нивниот фокус оваа недела ќе бидат состаноците на неколку од најголемите светски централни банки.

Откако во петокот беше објавено дека инфлацијата во САД во ноември достигна 6,8 отсто на годишно ниво, што е највисоко ниво во последните 40 години, пазарите веруваат дека ФЕД ќе го забрза процесот на откажување на програмата за откуп на обврзници на овонеделната седница. Исто така, се верува дека клучните каматни стапки ќе се зголемат следната година пред да бидат проценети до неодамна. Но, тоа веќе се зема предвид на пазарите, велат аналитичарите. На пазарот на пари, ФЕД се проценува дека ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени во мај, а потоа уште еднаш или двапати до крајот на годината.

Можеби ќе ве интересира...

Европските и американските берзански индекси во пораст, нафтата, златото и пченицата поскапеа

BiznisPRO

Први на светот го воведуваат овој закон, дали е ова крај за евтината увозна облека

BiznisPRO

Цената на нафтата расте втора недела по ред

BiznisPRO