Блокирани 6,2 милијарди долари – Санкциите за рускиот имот во Швајцарија само ќе растат

Вредноста на руските санкционирани средства во Швајцарија е 5,75 милијарди швајцарски франци (6,17 милијарди долари), според извештаите доставени до владата досега, изјави владиниот претставник Ервин Болингер на денешната прес-конференција.

Болингер рече дека тој број веројатно значително ќе се зголеми во наредниот период.

– Денеска за прв пат можам да ви дадам показател за висината на замрзнатите средства. СЕКО до денес е информирана за средствата и средствата во вкупен износ од околу 5,750 милијарди швајцарски франци – посочи тој.

SECO досега одбиваше да даде проценка за обемот на средствата што се замрзнати или потенцијално предмет на санкции.

Тој додаде дека во наведената сума се вклучени и бројни недвижности во швајцарските туристички центри.

Можеби ќе ве интересира...

КАДЕ Е НАЈВИСОКАТА СААТНИЦА: Ова се најплатените дополнителни работни места во Германија пред празниците

BiznisPRO

Најскапо е да се живее во Цирих и Сингапур: Во овој град цените се зголемени за 450 отсто од минатата година

BiznisPRO

Џек Ма поддржува бизнис со спакувана храна

BiznisPRO