• октомври 21, 2022
  • 0 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Маск планира да отпушти три четвртини од вработените на Твитер, се шират документи

Маск планира да отпушти три четвртини од вработените на Твитер, се шират документи

Вработените на Твитер се огласија на социјалните мрежи стравувајќи дека ќе бидат отпуштени откако се појавија документи кои покажуваат дека Илон Маск планира да ја намали својата работна сила за 75 отсто.

Корпоративните документи до кои дојде „Вашингтон пост“ откриваат дека милијардерот им рекол на потенцијалните инвеститори во договорот вреден 44 милијарди долари дека планира да намали три четвртини од своите 7.500 работници.

Тоа ќе ја остави компанијата со само скелет персонал од нешто повеќе од 2.000 вработени, што според експертите ќе и отежне на компанијата за социјални медиуми да го отфрли она што го гледа како „дезинформација“.

Сега, голем број вработени изразуваат стравување дека би можеле да бидат меѓу повеќе од 5.000 отпуштени работници од компанијата кога Маск (51) ќе ја преземе функцијата. Атрик Чапла, менаџерот за производи, праша дали „сите ќе одат и ќе започнат нов Твитер заедно“.

Мет Вокер, дизајнер на производи за Твитер, во меѓувреме им се обрати на Маск и поранешниот извршен директор Џек Дорси во серија твитови во четвртокот вечерта, пишувајќи: „Секоја одлука што ја донесе Џек нè доведе до оваа точка“.

Компанијата потроши огромни 1,5 милијарди долари на вработените минатата година и сакаше да ја намали таа сума за околу 800 милиони долари. Менаџментот, исто така, планираше да направи големи намалувања на својата инфраструктура, ослободувајќи се од центрите за податоци што ја одржуваат страницата да работи за повеќе од 200 милиони корисници дневно.

Директорите на Твитер, сепак, негираа какви било отпуштања, при што генералниот советник Шон Еџет им порача на вработените да очекуваат „тони јавни гласини и шпекулации“ со затворањето на договорот.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…