Маск планира да отпушти три четвртини од вработените на Твитер, се шират документи

Вработените на Твитер се огласија на социјалните мрежи стравувајќи дека ќе бидат отпуштени откако се појавија документи кои покажуваат дека Илон Маск планира да ја намали својата работна сила за 75 отсто.

Корпоративните документи до кои дојде „Вашингтон пост“ откриваат дека милијардерот им рекол на потенцијалните инвеститори во договорот вреден 44 милијарди долари дека планира да намали три четвртини од своите 7.500 работници.

Тоа ќе ја остави компанијата со само скелет персонал од нешто повеќе од 2.000 вработени, што според експертите ќе и отежне на компанијата за социјални медиуми да го отфрли она што го гледа како „дезинформација“.

Сега, голем број вработени изразуваат стравување дека би можеле да бидат меѓу повеќе од 5.000 отпуштени работници од компанијата кога Маск (51) ќе ја преземе функцијата. Атрик Чапла, менаџерот за производи, праша дали „сите ќе одат и ќе започнат нов Твитер заедно“.

Мет Вокер, дизајнер на производи за Твитер, во меѓувреме им се обрати на Маск и поранешниот извршен директор Џек Дорси во серија твитови во четвртокот вечерта, пишувајќи: „Секоја одлука што ја донесе Џек нè доведе до оваа точка“.

Компанијата потроши огромни 1,5 милијарди долари на вработените минатата година и сакаше да ја намали таа сума за околу 800 милиони долари. Менаџментот, исто така, планираше да направи големи намалувања на својата инфраструктура, ослободувајќи се од центрите за податоци што ја одржуваат страницата да работи за повеќе од 200 милиони корисници дневно.

Директорите на Твитер, сепак, негираа какви било отпуштања, при што генералниот советник Шон Еџет им порача на вработените да очекуваат „тони јавни гласини и шпекулации“ со затворањето на договорот.

Можеби ќе ве интересира...

Биткоинот вреди повеќе од 44.500 евра, што е благ пад за повеќето големи криптовалути

BiznisPRO

Профитот на саудискиот нафтен гигант Арамко падна за 25 отсто на 121 милијарда долари

BiznisPRO

Вредноста на доларот расте втора недела по ред, на еврото падна

BiznisPRO