• мај 13, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Брако“ инвестира 10 милиони евра во нови еколошки технологии и нови производствени капацитети

„Брако“ инвестира 10 милиони евра во нови еколошки технологии и нови производствени капацитети

Фабриката „Брако“ денеска во Велес ги промовираше најновите инвестиции вредни 10 милиони евра во новите еколошки линии за производство на поцинкувана жица, кои значат нов концепт и бројни предности, во изградба на фотоволтаична електрана, како и изградба на нов погон за производство на возилата за одржување хигиена од брендот „Грин Машинс“.
Менаџментот на компанијата предводена од извршниот директор и претседател на Управниот одбор, проф. д-р Кочо Анѓушев последните вложувања во проширување и осовременување на производствените капацитети на „Брако“ ги презентираше во присуство на претседателот на Владата, г-динот Димитар Ковачевски, вицепремиерот за економски прашања, г-динот Фатмир Битиќи, градоначалникот на општина Велес, г-динот Марко Колев, претседателот на Стопанската комора на Македонија, г-динот Бранко Азески како и други претставници на централната и локалната власт, гости од бизнис секторот и бројни соработници на компанијата. Гостите имаа можност да ги разгледаат новите и постојните производствени капацитети и беа запознаени со проектите за инвестициите кои во наредниот период ќе се реализираат во фабриката.

„Промовираме инвестиции во вредност од 10 милиони евра овде во фабриката „Брако“, додека вкупно 22 милиони евра заедно во сите придружни компании. Горди сме што голем дел од тие 10 милиони евра се инвестираа во машини, а само 30 отсто во хали. Се купуваше интензивно нова технологија, се купуваше интензивно тоа што е најсовременото во светот, за да се постигне најголема продуктивност. Затоа што продуктивноста има само едно име, а тоа е дека треба да имате технологија и да имате know-how. Кога сме кај технологијата неопходно е да кажам и дека енергетската криза или финансиската како што јас ја нарекувам, се обидовме да ја ублажиме со инсталирање на фотоволтаици на халите во ’Брако’ и ќе продолжиме во тој правец како и со купување на нова технологија. Денеска сме тука заради три поводи. Првиот повод е да ја пуштиме во работа и да ја претставиме најновата линија за поцинкувана жица која што е единствена и прва во Европа, американска технологија произведена во Шпанија и ова е прва инсталација на таа опрема на европско тло. Комплетно еколошки, без загадување, без киселини, без мазут, без водород и азот. Со ова речиси двојно го зголемивме капацитетот од постојни 400 тона месечно, на 700 тона месечно, а сега додаваме уште шест нови линии и тоа производство ќе биде 1.500 тона месечно поцинкувана жица. Старата хала комплетно ја реновиравме, инсталиравме современи машини за производство на федер жица за душеци. И третата , на која што сум посебно горд, тоа е градба на комплетно нова хала за ’Грин машинс’ каде што ќе се произведуваат најновите модели од возила што е најголема придобивка од целиот овој развоен циклус. Двојно ќе се зголеми капацитетот на производство на возила и таму ќе се произведуваат новите модели кои што се развиваат од цртеж до готов производ во рамките на оваа фабрика“, истакна проф. д-р Кочо Анѓушев.

Новите инвестиции во технологија и човечки ресурси особено од домашните компании, како што нагласи претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, се значајни за економскиот развој особено во услови на најголемата светска криза.

„Овие инвестиции се многу значајни и нивната вредност е уште поголема со оглед на тоа што се случуваат во моменталните услови на економско – енергетска криза. Новите инвестиции дополнително значат и раст на бројот на работни места, како и натамошно осовременување на производните капацитети“, истакна Ковачевски во својот говор при посетата на „Брако“.

Развојот на фабриката „Брако“, како што истакна градоначалникот на општина Велес, Марко Колев во своето обраќање, е клучен и за општината и изрази задоволство од последните инвестиции и плановите на менаџментот за модернизација и проширување на производството.

„Задоволство ми е што денес сме овде токму за таква причина. Фабриката „Брако“ е едно од обележјата на Велес, чии производствени капацитети се познати во Македонија, но и во светот. Со овој настан денес одбележуваме уште еден нов инвестициски циклус на оваа фабрика кој во повеќе аспекти ќе биде од исклучително значење за економскиот раст и развој на градот“, истакна градоначалникот Колев.

Новите инвестиции во „Брако“ значат нулта емисија на јаглероден диоксид во воздухот, четири пати зголемено производство со врвен квалитет, без опасни хемикалии, без влијание врз животната средина, без испарувања, без отпад.

Одговорноста кон животната средина, загарантираната конкурентска предност и зголемениот обем на производство на поцинкувана жица, кои што заедно со другите производи од програмата за жичани производи се очекува да достигне и до 3.000 тона месечно производство, се клучните фактори за инвестирање во оваа современа еколошка технологија која подразбира оптимизирање на процесот на галванизирање на жицата.
Кога ублажувањето на климатските промени е од исклучителна важност, „Брако“ инвестира и во фотоволтаична електрана која што дел е пуштена во работа. До крајот на годинава ќе има вкупно инсталирана моќност од 1,5 MW, со што годишно ќе се произведуваат 2.250 MWh електрична енергија што ќе обезбеди 40 проценти од потрошувачката на „Брако“, а при тоа ќе се редуцираат 2.000 тона CO2e на годишно ниво.

Проектната документација за новиот погон на технолошки најсовремените „Грин Машинс“ возила за одржување хигиена на надворешни површини се завршува и ќе биде предадена во соодветните институции на локалната самоуправа со цел доделување на одобрение за градба на површина од 4.200 метри квадратни. Тука ќе се произведуваат двата нови модели од производствената линија на „Грин Машинс“, GM720ze и GM955, комплетно развиени, од концепт до готов производ од инженерскиот тим на „Грин Машинс“.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…