• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ЧЛЕНКИТЕ НА ЕУ ПОДЕЛЕНИ: Брисел предложи нов сет мерки против поскапувањето на енергијата

ЧЛЕНКИТЕ НА ЕУ ПОДЕЛЕНИ: Брисел предложи нов сет мерки против поскапувањето на енергијата

Европската комисија предложи нов сет на итни мерки за борба против растот на цените на енергијата, но не се воведени ограничувања за цената на гасот бидејќи членките на ЕУ сè уште се поделени околу ова прашање.

Предлозите, за кои е потребно одобрение од членките на ЕУ, се најновите напори на блокот за решавање на зголемените цени на енергијата и проблемите со снабдувањето со гориво.

Европската комисија побара од членките на блокот да изготват предлог за определување на привремена „максимална динамична цена“ за трговија во гасниот центар во Холандија, што ќе послужи како дестинација за трговија со гас во Европа.

Комисијата ја опишува мерката како „последна опција“ и дека треба да се исполнат условите за ограничувањето на цената, вклучително и дека тоа не предизвикува зголемување на побарувачката за гас во Европа.

ЕУ предложи други мерки во обид да ги спречи високите цени со прилагодување на регулативите на енергетскиот пазар.

Од земјите-членки се бара заеднички да купат 15 отсто од потребната количина неопходна за постигнување на целта на ЕУ за полнење на капацитетите за складирање гас до 90 отсто од капацитетот до 1 ноември следната година.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…