• октомври 18, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ЧЛЕНКИТЕ НА ЕУ ПОДЕЛЕНИ: Брисел предложи нов сет мерки против поскапувањето на енергијата

ЧЛЕНКИТЕ НА ЕУ ПОДЕЛЕНИ: Брисел предложи нов сет мерки против поскапувањето на енергијата

Европската комисија предложи нов сет на итни мерки за борба против растот на цените на енергијата, но не се воведени ограничувања за цената на гасот бидејќи членките на ЕУ сè уште се поделени околу ова прашање.

Предлозите, за кои е потребно одобрение од членките на ЕУ, се најновите напори на блокот за решавање на зголемените цени на енергијата и проблемите со снабдувањето со гориво.

Европската комисија побара од членките на блокот да изготват предлог за определување на привремена „максимална динамична цена“ за трговија во гасниот центар во Холандија, што ќе послужи како дестинација за трговија со гас во Европа.

Комисијата ја опишува мерката како „последна опција“ и дека треба да се исполнат условите за ограничувањето на цената, вклучително и дека тоа не предизвикува зголемување на побарувачката за гас во Европа.

ЕУ предложи други мерки во обид да ги спречи високите цени со прилагодување на регулативите на енергетскиот пазар.

Од земјите-членки се бара заеднички да купат 15 отсто од потребната количина неопходна за постигнување на целта на ЕУ за полнење на капацитетите за складирање гас до 90 отсто од капацитетот до 1 ноември следната година.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…