• октомври 31, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Citroen беше првиот кој реагираше на купувањето на Twitter од Маск, еве што рекоа

Citroen беше првиот кој реагираше на купувањето на Twitter од Маск, еве што рекоа

Првиот ден, Илон Маск (Илон Маск) се справи со менаџментот на компанијата Твитер и вети полесна комуникација. Производителите на автомобили не се премногу задоволни.

Голем број на производители на автомобили се многу активни на Твитер. Сега, сепак, работите се сменија, бидејќи нивниот еден вид ривал стана сопственик на мрежата.

Меѓу првите реагираше Citroen, со многу јасна најава.

– Поздрав до платформата за социјални медиуми во сопственост на еден од нашите конкуренти.

Францускиот производител иако не е присутен на американскиот пазар, каде што оваа мрежа има најголемо влијание, но како дел од Stellantis е во големата динамика на електрификација која ја опфати целата гама.

Приказната започна со малиот Ами на четири тркала, а во меѓувреме доби голем број атрактивни модели. На крајот на краиштата, планот на Stellantis е да понуди исклучиво електрични возила од 2030 година.

Засега не е познато како деловниот потег на Маск ќе се одрази на присуството на автомобилски брендови на социјалната мрежа. Сепак, судејќи по првите реакции, не изгледа добро. Така, General Motors објави дека ги стопира сите платени рекламни кампањи на платформата. Од друга страна, Fisker ја затвори сметката уште пролетва при првите најави, додека Ford одлучи да ја користи платформата нормално за комуникација со клиентите.

Да потсетиме, General Motors планира да ја преземе титулата најпродавана електрична марка од Tesla во Америка до 2025 година. Тешка задача имајќи предвид дека минатата година продаде само 25.000 електрични автомобили во споредба со над 350.000 на Tesla.

Volkswagen и останатите гиганти се уште не се изразиле. Засега повеќе се занимаваат со славење на Ноќта на вештерките.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…