• октомври 31, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Citroen беше првиот кој реагираше на купувањето на Twitter од Маск, еве што рекоа

Citroen беше првиот кој реагираше на купувањето на Twitter од Маск, еве што рекоа

Првиот ден, Илон Маск (Илон Маск) се справи со менаџментот на компанијата Твитер и вети полесна комуникација. Производителите на автомобили не се премногу задоволни.

Голем број на производители на автомобили се многу активни на Твитер. Сега, сепак, работите се сменија, бидејќи нивниот еден вид ривал стана сопственик на мрежата.

Меѓу првите реагираше Citroen, со многу јасна најава.

– Поздрав до платформата за социјални медиуми во сопственост на еден од нашите конкуренти.

Францускиот производител иако не е присутен на американскиот пазар, каде што оваа мрежа има најголемо влијание, но како дел од Stellantis е во големата динамика на електрификација која ја опфати целата гама.

Приказната започна со малиот Ами на четири тркала, а во меѓувреме доби голем број атрактивни модели. На крајот на краиштата, планот на Stellantis е да понуди исклучиво електрични возила од 2030 година.

Засега не е познато како деловниот потег на Маск ќе се одрази на присуството на автомобилски брендови на социјалната мрежа. Сепак, судејќи по првите реакции, не изгледа добро. Така, General Motors објави дека ги стопира сите платени рекламни кампањи на платформата. Од друга страна, Fisker ја затвори сметката уште пролетва при првите најави, додека Ford одлучи да ја користи платформата нормално за комуникација со клиентите.

Да потсетиме, General Motors планира да ја преземе титулата најпродавана електрична марка од Tesla во Америка до 2025 година. Тешка задача имајќи предвид дека минатата година продаде само 25.000 електрични автомобили во споредба со над 350.000 на Tesla.

Volkswagen и останатите гиганти се уште не се изразиле. Засега повеќе се занимаваат со славење на Ноќта на вештерките.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…