• март 17, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

CNN: Кина направи четири потези кои го загорчуваат животот на Русија

CNN: Кина направи четири потези кои го загорчуваат животот на Русија

КИНА тивко се дистанцира од руската економија погодена од санкциите, пишува CNN. Двете земји минатиот месец изјавија дека нивното пријателство „нема граници“. Тоа беше пред Русија да ја започне својата војна во Украина.

Сега кога руската економија е погодена од санкции од целиот свет, има се повеќе докази дека подготвеноста и способноста на Кина да му помогне на северниот сосед може да бидат ограничени. Пекинг одби да го осуди рускиот напад врз Украина, но сака да избегне да биде погоден од санкциите, кои постојано ги осудува како неефикасен начин за решавање на кризата.

„Кина никогаш нема да ја нападне Украина. Ќе помогнеме, особено економски“, рече Фан Ксијанронг во изјавата од регионалната влада во Лавов. Аналитичарите велат дека Кина се обидува да постигне „деликатна рамнотежа“ меѓу реторичката поддршка за Русија, но без дополнително антагонизирање на САД.

Пекинг и Москва споделуваат стратешки интерес да му се спротивстават на Западот. Сепак, кинеските банки не можат да си дозволат да го изгубат пристапот до американски долари, а многу кинески индустрии не можат да си дозволат да бидат лишени од американската технологија, пишува CNN.

Еве некои од мерките што Пекинг ги презеде во последните недели за да се дистанцира од изолираната и распадната руска економија.

Пуштија рубљата да падне
Со кинеската валута, јуанот, не се тргува целосно слободно, туку се движи во опсегот поставен од претставниците на Националната банка на Кина (PBOC). Минатата недела тие го удвоија опсегот на тргување со рубљата, што овозможи руската валута побрзо да падне.

Рубљата веќе изгуби повеќе од 20% од својата вредност во однос на доларот и еврото од почетокот на војната во Украина. Со тоа што дозволи руската валута да падне во однос на јуанот, Пекинг не и прави услуга на Москва. Русите ќе треба да плаќаат повеќе во рубли за кинески увоз, како што се паметни телефони и автомобили. Кинеските брендови на телефони како Xiaomi и Huawei се исклучително популарни во Русија.

Кинеските производители на автомобили како Great Wall Motor и Geely Auto заземаат 7% од рускиот пазар, продавајќи повеќе од 115.000 возила минатата година. Great Wall Motor престана да испорачува нови автомобили во Русија поради флуктуации на девизниот курс.

Во моментов, околу 25 милијарди долари во трговијата меѓу Кина и Русија се одвива во јуани, објавија кинеските државни медиуми.

Тие седат на резервите
Најзначајната помош што Кина може да и ја понуди на Русија е преку резервите на Москва од 90 милијарди долари во јуани, напиша Алиша Гарсија-Хереро, главен економист за Азија и Пацифик во Натиксис, во својот истражувачки извештај.

Санкциите ги замрзнаа руските резерви во вредност од околу 315 милијарди долари – или околу половина од вкупниот број – бидејќи западните земји забранија да работат со руската централна банка.

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов оваа недела изјави дека земјата сака да ги искористи своите резерви во јуани откако Москва го блокираше пристапот до американски долари и евра, објавија руските државни медиуми.

Ако Кина и дозволи на Москва да ги конвертира своите резерви во јуани во американски долари или евра, „очигледно ќе и помогне на сегашната состојба на Русија“, рече Гарсија-Хереро. Сепак, „ризикот за репутација од потенцијално прекршување на западните санкции би бил голем чекор за кинеската банка и затоа е многу малку веројатен“, рече таа.

Задржување на делови од авион
Санкциите наметнати од Соединетите Американски Држави и Европската Унија значат дека двата најголеми светски производители на авиони, Боинг (БА) и Ербас (ЕАДСФ), веќе не се во можност да снабдуваат резервни делови или да обезбедуваат поддршка за одржување на руските авиокомпании. Истото важи и за производителите на млазни мотори.

Ова значи дека руските авиокомпании би можеле да останат без делови во рок од неколку недели или да летаат со авиони без да ја менуваат опремата толку често колку што е препорачано за безбедно работење.

Претходно овој месец, висок руски функционер рече дека Кина одбила да испрати делови за авиони во Русија бидејќи Москва бара алтернативни набавки.

Руската државна новинска агенција Тас го цитираше Валериј Кудинов, водач на руската агенција за воздушен транспорт, кој вели дека Русија ќе се обиде да набави делови од земји како Турција и Индија по неуспешниот обид да ги набави од Кина.

Кина и Русија основаа заедничко вложување во цивилната авијација во 2017 година за изградба на нов патнички авион со широка карта на долги релации, со цел да се спротивстават на дуото Боинг и Ербас. Производството на CR929 започна, но несогласувањата околу добавувачите предизвикаа одложувања. Најпрво се очекуваше дека авионот ќе им биде понуден на клиентите во 2024 година. Но, Русија ја одложи временската рамка помеѓу 2028 и 2029 година.

Замрзнување на инвестициите во инфраструктурата
Светска банка ги прекина сите свои програми во Русија и Белорусија по инвазијата на Украина. Не одобри нови заеми или инвестиции на Русија од 2014 година, а на Белорусија од 2020 година. Можеби уште поизненадувачка е одлуката на Азиската банка за инвестиции во инфраструктурата (AIIB) со седиште во Пекинг да го стори истото.

Во соопштението претходно овој месец се вели дека ги суспендира сите свои активности поврзани со Русија и Белорусија „поради војната во Украина“. Овој потег беше „во најдобар интерес“ на банката, се додава.

Фрустрирана од релативниот недостаток на влијание во Светската банка (со седиште во Вашингтон) и Азиската банка за развој (каде Јапонија е голема сила), Кина го лансираше AIIB во 2016 година. Покрај тоа што е домаќин на седиштето, Кина го обезбедува претседателот на банката и има 26,5% од гласовите. Индија и Русија имаат 7,6% и 6%, соодветно.

Одлуката на АИИБ да ги прекине операциите во Русија значи заем од 1,1 милијарда американски долари или предложен заем наменет за подобрување на руската патна и железничка мрежа сега се чека.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…