Coinbase „пукна“ по историскиот скок на Биткоин: Велат дека го решиле проблемот, но корисниците се уште се жалат

Coinbase, најголемата берза за криптовалути во САД, вчера доживеа прекини и дефекти што предизвикаа некои кориснички сметки да покажат салда од 0 долари, а сето тоа се случи набргу откако вредноста на биткоинот се искачи над 60.000 долари, што е највисоко од 2021 година.

Корисниците почнаа да пријавуваат прекини вчера околу 12 часот, веднаш по историскиот скок на биткоинот. Coinbase во изјава за Форбс рече дека клиентите сега можат повторно да се најават на берзата, но некои корисници сè уште пријавуваат грешки при испраќање и примање средства, како и грешки со „некои начини на плаќање“.

„Проблемот со кој наидовме порано е решен. Обидете се повторно да ја отворите апликацијата или да ја освежите веб-локацијата и известете ни дали сè уште имате проблеми со вашата сметка“, твитна поддршката на Coinbase.

Извршниот директор рече дека прекините најверојатно биле предизвикани од големото зголемување на сообраќајот по вестите за биткоин во средата наутро, истакнувајќи дека размената била подготвена за зголемување на употребата, но сообраќајот сепак ги надминал нивните очекувања.

Биткоинот имаше извонреден враќање во 2024 година, откако достигна највисоко ниво на сите времиња од околу 68.000 долари во ноември 2021 година, а низата падови придонесоа криптовалутата драстично да падне во вредноста.

Криптовалутата се проценува на помалку од 16.000 долари до ноември 2022 година. Во јануари 2024 година, Комисијата за хартии од вредност одобри објекти за тргување со биткоин, овозможувајќи им на инвестициските фирми како Fidelity и BlackRock да им понудат на клиентите инвестициски возила кои ја следат цената на биткоинот.

Биткоинот достигна вредност од 57.000 долари во вторникот, а поскапе за 7% во средата на 61.000 долари, што е првпат вредноста на монетата над 60.000 долари од 2021 година.

Откако на социјалните мрежи почнаа да кружат извештаи за прекин на Coinbase, биткоинот изгубил околу 2.800 долари во вредност истиот ден, објави CNBC.

Можеби ќе ве интересира...

Познатиот синџир ги затвора продавниците

BiznisPRO

Телеком Србија втора година по ред најголема и најуспешна компанија за телекомуникации во регионот

BiznisPRO

Владата ја продолжи забраната за извоз на пченица, јачмен, пченка и сончогледовите масла и семиња

BiznisPRO