• мај 9, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

DevCon повторно во живо – конференција од ИТ заедницата за ИТ заедницата на 14 мај во City Hall Скопје

DevCon повторно во живо – конференција од ИТ заедницата за ИТ заедницата на 14 мај во City Hall Скопје

DevCon се враќа повторно! По вторпат во нашата држава ќе се одржи популарната меѓународна DevCon конференцијата каде на едно место ќе се собере ИТ заедницата од земјава. Годинава со посебен акцент на тие што развиваат веб и мобилни решенија.

Присуството е бесплатно, а регистрацијата е на следниов ЛИНК.

Конференцијата е закажана за сабота 14 мај со почеток од 9 часот и на неа се поканети да присуствуваат сите оние што сакаат да се дружат со останатите колеги од ИТ заедницата, да разговараат за најновите трендови и да ги споделат нивните искуства поврзани со развојот на веб и мобилните апликации.

 

DevCon е бренд под кој се одржуваат конференции „од ИТ заедницата за ИТ заедницата“, овозможувајќи им на локалните и меѓународните ИТ професионалци да се вмрежуваат, дружат и да споделуваат знаење за најновите трендови во развојот на веб и мобилните апликации.

Годинава вкупно 7 говорници детално ќе зборуваат на различни теми, а покрај македонските презентери Бојан Божиновски, Марко Величковски, Стефан Јанев и Лазар Николов, ќе ги слушнеме и Венелина Јанакиева од Бугарија, Етрит Тахири од Косово и Раду Мицу од Обединетото Кралство.

Целосната агенда на настанот, како и повеќе информации за самата конференција, може да се прочитаат на официјалниот веб сајт.

Навистина сме среќни што по цели две години пауза повторно имаме можност да закажеме дружба во живо и заедно со останатите колеги од земјава да споделиме знаења и искуства што ќе бидат применливи од следниот работен ден. Покрај квалитетната дискусија, еден од симболите на DevCon е и квалитетното неформално дружење, па со нетрпение го очекуваме овогодинешниот настан“ –  вели Петар Баковски, извршен директор во Мелон.

Не пропуштајте, 14 мај, сабота во 09:00 часот, City Hall Скопје.

DevCon е меѓународна ИТ конференција, а кај нас годинава е поддржана со организација од компаниите Melon и Frakton.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…