Добри вести за оние кои сакаат поевтин iPhone

Додека оваа година ја очекуваме само серијата iPhone 16 од Apple, следната година компанијата би можела да претстави поевтин модел на своите телефони.

Моќен хардвер
Apple неколку пати се предомисли за телефоните од серијата SE. Ова се најевтините модели на iPhone кои носат одреден компромис бидејќи, иако телефоните доаѓаат со моќен хардвер, во споредба со поскапите модели, имаат постар дизајн, мал екран, полоши камери итн.

Иако извесен период се чинеше дека можат целосно да се откажат од продажбата на вакви телефони, се чини дека Apple се уште ја подготвува четвртата генерација на iPhone SE, а што да очекуваме од тој уред.

Секако, ова не е официјална информација, туку гласини кои доаѓаат од луѓе запознаени со плановите на компанијата и според тие планови, iPhone SE 4 треба да се појави во продажба во текот на следната година, а дизајнот ќе биде сличен на претстојниот iPhone 16 модел, додека треба да се нагласи дека има уште многу време до неговото претставување, па Apple би можел да промени нешто околу неговиот дизајн и опции во наредните месеци.

Она што можеме да го очекуваме е уред со дијагонала на екранот од 6,1 инчи, а интересно е што како кај поскапите модели и овој уред би требало да ја добие опцијата Dynamic Island. Како и со претходните модели од поевтината серија на Apple, SE4 треба да има само една камера на задната страна.

Со оглед на тоа дека сите претходни модели на поевтиниот iPhone имаа напреден хардвер, односно кога беа претставени беа напојувани од најновите генерации на Apple чипови, истото можеме да го очекуваме и за SE4. Затоа, треба да се напојува или од чипот од iPhone 15 Pro – чипот A17 Pro или претстојниот чипсет A18 Bionic што ќе биде инсталиран во моделите iPhone 16 и 16 Plus.

5G модемот на Apple
Кон крајот на минатата година за плановите на Apple пишуваше и познатиот аналитичар Минг-Чи Куо, кој тогаш рече дека новиот модел од серијата SE треба да се базира или на iPhone 14 или 16 и дека ќе има OLED екран и 5G модемот на Apple. Овој модем треба да се појави за прв пат на конкретниот телефон, а Apple наводно и претходно имал големи проблеми со неговиот развој, но се чини дека овие проблеми сега се решени, пишува Zimo.

Можеби ќе ве интересира...

Оваа професија во Германија се плаќа речиси 8.000 евра месечно

BiznisPRO

Очекуваат да биде во подобра состојба: Купувачите на половни автомобили плаќаат четвртина повеќе од реалната цена поради вратената километража

BiznisPRO

Невработеноста во еврозоната во октомври 6,5 отсто

BiznisPRO