Германските компании не се заинтересирани за вештачката интелигенција

Само три проценти од германските компании користат вештачка интелигенција (ВИ) како главна алатка за нивната секојдневна работа.

Ова го наведува дигиталното здружение Битком, повикувајќи се на своето истражување.

Уште шест отсто од анкетираните компании планираат да почнат да користат апликации како ChatGPT оваа година.

„Секоја компанија треба да размисли за употребата на вештачка интелигенција и да ги искористи можностите – од поголема ефикасност до нови производи или услуги“, рече во средата претседателот на Bitcom, Ралф Винтергерст.

Во следните пет години, 13 проценти од компаниите имаат намера да воведат основни модели на вештачка интелигенција како главно средство за работа. Уште 19 проценти планираат да се посветат на новата технологија уште подоцна.

Повеќе од половина од германските фирми, 54 отсто, не мислат дека воопшто користат вештачка интелигенција.

„Чекањето без работа е погрешна стратегија за вештачката интелигенција“, рече Винтерхорст. „Во текот на изминатите неколку месеци, видовме брз напредок во основните модели со вештачка интелигенција.

Во истражувањето од крајот на ноември до крајот на јануари учествувале 606 компании со најмалку 20 вработени.

Можеби ќе ве интересира...

Добра вест: Нема промени на цените на горивата, поскапува екстра-лесното масло за домаќинство

BiznisPRO

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

BiznisPRO

Се уриваат рекорди: За две години цените на становите скокнаа за повеќе од 40 отсто

BiznisPRO