• ноември 22, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Додека „Мета“ и „Твитер“ отпуштаат работници, „Тик-ток“ продолжува да вработува

Додека „Мета“ и „Твитер“ отпуштаат работници, „Тик-ток“ продолжува да вработува

Додека голем дел од силициумската долина се бори со замрзнување и намалување на вработувањата, барем една компанија за социјални медиуми планира да продолжи да вработува нови луѓе – „Tик-ток“.

Компанијата останува посветена на својата цел да ангажира речиси 1.000 инженери во своите канцеларии во Маунтин Вју, Калифорнија, изјави за Си-ен-ен лице запознаено со ситуацијата.

Извршниот директор на „Тик-ток“, Шо Чи Чу, потврди дека компанијата сè уште вработува нови луѓе говорејќи на Форумот за нова економија на „Блумберг“ во Сингапур, а отпуштањата во други слични компании, вклучувајќи ги „Мета“ и „Амазон“, беа тема.

„Отсекогаш сме биле многу внимателни кога се работи за вработување. Во оваа фаза од нашиот раст мислам дека ова темпо на вработување е соодветно за нас“, рече тој.

Во последните недели „Мета“ објави дека укинува 11.000 работни места во компанијата, „Твитер“ отпушти речиси половина од своите вработени под новиот сопственик Илон Маск, а и „Амазон“ потврди дека почнал со масовни отпуштања.

Сегашните и поранешните лидери на овие компании рекоа дека тие се прошириле премногу бргу, особено за време на пандемијата кога корисниците го преместиле поголемиот дел од својот живот на интернет.

Сега овие компании се соочуваат со опаѓање на побарувачката и илјадници кратења на работните места бидејќи економијата се влошува и се зголемува стравот од рецесија.

Поврзани соддржини

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…
Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Падна одлука: Повторно поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за поголема имиграција

Во потрага по работници, Германија воведува нови правила за…

„Ни требаш“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек (Хабек) регрутира квалификувана…
На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата и забраната за увоз во Европската унија

На сила стапија ограничувањето на руската цена на нафтата…

Ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено…
Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на нафтата, дури и ако го намалиме производството

Русија: Нема да работиме под ограничувања на цената на…

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената…
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична…
Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок тарифите даваат ефекти

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32 проценти, блок…

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле…
УЈП со голема заштеда на струја

УЈП со голема заштеда на струја

Управата за јавни приходи во месец октомври, потроши за 28 %, помалку…