• ноември 22, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Додека „Мета“ и „Твитер“ отпуштаат работници, „Тик-ток“ продолжува да вработува

Додека „Мета“ и „Твитер“ отпуштаат работници, „Тик-ток“ продолжува да вработува

Додека голем дел од силициумската долина се бори со замрзнување и намалување на вработувањата, барем една компанија за социјални медиуми планира да продолжи да вработува нови луѓе – „Tик-ток“.

Компанијата останува посветена на својата цел да ангажира речиси 1.000 инженери во своите канцеларии во Маунтин Вју, Калифорнија, изјави за Си-ен-ен лице запознаено со ситуацијата.

Извршниот директор на „Тик-ток“, Шо Чи Чу, потврди дека компанијата сè уште вработува нови луѓе говорејќи на Форумот за нова економија на „Блумберг“ во Сингапур, а отпуштањата во други слични компании, вклучувајќи ги „Мета“ и „Амазон“, беа тема.

„Отсекогаш сме биле многу внимателни кога се работи за вработување. Во оваа фаза од нашиот раст мислам дека ова темпо на вработување е соодветно за нас“, рече тој.

Во последните недели „Мета“ објави дека укинува 11.000 работни места во компанијата, „Твитер“ отпушти речиси половина од своите вработени под новиот сопственик Илон Маск, а и „Амазон“ потврди дека почнал со масовни отпуштања.

Сегашните и поранешните лидери на овие компании рекоа дека тие се прошириле премногу бргу, особено за време на пандемијата кога корисниците го преместиле поголемиот дел од својот живот на интернет.

Сега овие компании се соочуваат со опаѓање на побарувачката и илјадници кратења на работните места бидејќи економијата се влошува и се зголемува стравот од рецесија.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…