Доларот благо зајакна

НА ДЕВИЗНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо порасна, по минатонеделниот пад.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово зајакна за 0,04 отсто, на 104,01 поен.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна на 150,40 јени, додека во петокот вечерта беше 150,50 јени.

Сепак, американската валута зајакна во однос на европската за 0,04 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0815 долари.

Можеби ќе ве интересира...

Спорот за песочните плажи откри подлабок проблем во односите меѓу Индија и Малдивите

BiznisPRO

Како го направи ова? Повторно е најбогатиот човек на светот

BiznisPRO

Швајцарската инфлација падна на 1,2 отсто во февруари, најниска од октомври 2021 година.

BiznisPRO