• март 28, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Доларот и еврото зајакнаа во однос на јенот

Доларот и еврото зајакнаа во однос на јенот

Азиските акции ослабнаа бидејќи доларот и еврото зајакнаа во однос на јенот по денешната одлука на Банката на Јапонија да ја зајакне ултра лабавата монетарна политика со понуда да купи онолку обврзници колку што е потребно за да се спречи зголемувањето на приносите на долгот на десет години и да се задржат под 0,25 отсто .

Најшироката азиско-пацифичка берза на MSCI, без јапонскиот, забележа пригушен тренд, пад од 2,1 отсто во однос на минатиот месец, но сепак многу над неодамнешните ниски падови.

Индексот на најликвидните кинески акции ослабе за 0,8 отсто, јапонскиот Nikei загуби 0,4 отсто од вредноста, иако и понатаму е посилен за речиси 6,0 отсто на месечно ниво бидејќи слабеењето на јенот ветува поголема заработка за извозниците, пренесува Ројтерс.

На Волстрит, индексот на фјучерси S&P 500 се лизна за 0,3 отсто, додека технолошкиот Nasdaq падна за 0,4 отсто. Во Европа, фјучерсите на акциите во кошничката Eurostock 50 успеаја да забележат благ пораст од 0,3 отсто, а лондонскиот FTSE за 0,2 отсто.

Волстрит досега се покажа исклучително отпорен на најавата за радикално заострување на политиката на Федералните резерви. Берзите пресметуваат дека на преостанатите шест состаноци за референтната каматна стапка годинава, стапката на федералните фондови ќе се зголеми меѓу 2,50 и 2,75 отсто.

Минатата недела Сити банка предвиде дека основната каматна стапка годинава ќе биде зголемена за 275 базични поени, а проценуваат дека во мај, јуни, јули и септември стапката ќе биде покачена за половина поен.

– Очекуваме дека ФЕД ќе продолжи да ги зголемува каматните стапки во текот на 2023 година, и дека ќе ја достигне целната стапка од 3,5-3,75 отсто – пишуваат аналитичарите на Сити.

На девизните пазари, најголемиот губитник е јапонскиот јен бидејќи тамошните креатори на монетарната политика сакаат да ги задржат приносите на државните обврзници блиску до нула, бидејќи цените на суровините се зголемуваат и ги зголемуваат трошоците за увоз.

Како резултат на тоа, доларот денеска порасна во однос на јапонската валута на новото шестгодишно ниво од 123,16 јени, зголемувајќи ја својата месечна добивка на 6,9 отсто. Исто така, австралискиот долар порасна за повеќе од 10 отсто, достигнувајќи го нивото од 92,44 јени, а дури и обично слабото евро зајакна овој месец во однос на јапонската валута за 4,0 отсто на 134,56 јени.

Сепак, единствената валута на еврозоната е намалена за околу 2,3 отсто во однос на американскиот долар во споредба со минатиот месец. Се тргува по 1,0954 долари за евро, што е, сепак, малку над неодамнешното ниско ниво во две години од 1,0804 долари.

Поради падот на јенот, индексот на доларот се задржа во однос на кошничката валути на позитивна територија на 99,098 поени, што е за 2,5 отсто повеќе од минатиот месец.

На берзите цената на златото падна на 1.947 долари за унца, но и понатаму е во пораст за околу 2,0 отсто на месечно ниво.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…