Доларот остана непроменет во однос на кошничката валути

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути остана речиси непроменета минатата недела, додека инвеститорите проценуваат кога централните банки на западните земји би можеле да почнат да ги намалуваат каматните стапки.

Истовремено вредноста на доларот во однос на европската валута падна за 0,2 отсто, па цената на еврото достигна 1,0840 долари.

Доларот ослабе и во однос на јапонската валута, за 0,3 отсто, па неговиот курс се лизна на 150,10 јени.

Курсовите на најважните светски валути минатата недела не осцилираа значително, а инвеститорите беа фокусирани на новите податоци за инфлацијата.

Во САД, индексот на цените на личната потрошувачка, вклучувајќи ги енергијата и храната, во јануари порасна за 0,3 отсто на месечно ниво и 2,4 отсто на годишна основа.

Тој донекаде зајакнат пазар проценува дека централната банка на САД би можела да започне со намалување на каматните стапки во јуни.

И бидејќи челниците на ФЕД велат дека нема причина да се брза со намалување на каматните стапки, индексот на доларот порасна половина од неделата над нивото од 104 поени.

Но, на крајот на неделата се лизна под тоа ниво.

Во петокот, сепак, Евростат објави дека инфлацијата во еврозоната се лизна на 2,6 отсто на годишна основа во февруари, од 2,8 отсто еден месец претходно.

Тие податоци ги зајакнаа пазарните проценки дека Европската централна банка ќе ги задржи каматните стапки на рекордно ниво до средината на годината.

Можеби ќе ве интересира...

Колку изнесува денес доларот, колку еврото? – Курсна листа за 14.02.2024

BiznisPRO

Русија забрани извоз на житарки и шеќер: Мерката трае до крајот на август, проблемите на пазарите растат

BiznisPRO

Биткоин на највисоко ниво на сите времиња: Сега вреди повеќе од 72.000 долари

BiznisPRO