Доларот скокна во однос на еврото

Доларот значително зајакна во однос на другите валути од почетокот на годината.

Американската валута зајакна за 1,3 отсто во однос на европската валута, и цената на еврото се намали на 1,0410 долари. Во еден момент, тој се намали на 1,0348 долари, најниско ниво од почетокот на 2017 година. Но, курсот на доларот во однос на јапонската валута се намали за 1 отсто, на 129,20 јени. Вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела, шести пат по ред. Растот се случува затоа што Федералните резерви на САД најавија дополнително агресивно заострување на монетарната политика за да се спречи високата инфлација. Индексот на доларот е ново највисоко ниво од 2002 година. И руската валута рубљата која во март падна сега е на нивото кое го имаше пред Русија да ја почне војната во Украина.

Можеби ќе ве интересира...

Државата дели субвенции: Секој што ќе купи поново возило во Србија ќе добие до 2100 евра, зошто ваква мерка не се применува и кај нас?

BiznisPRO

Објавена е мапа на која се гледа колку милијардери има во европските земји

BiznisPRO

Затворија 150 фабрики за облека за еден ден: Работниците бараа повисоки плати, па добија отказ, а тројца загинаа

BiznisPRO