Доларот зајакна, еврото ослабе

НА ДЕВИЗНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути порасна минатата недела, бидејќи силниот американски пазар на труд ги намали очекувањата за намалување на каматните стапки од страна на американската централна банка. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,31 отсто, на 104,94 поени.

Истовремено, вредноста на доларот во однос на европската валута се зголеми за 0,41 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,08 долари. Сепак, курсот на доларот ослабе во однос на јенот за 0,38 отсто, на 156,7 евра.

Податоците кои беа објавени во текот на изминатата недела за пазарот на трудот во САД и за индустриската активност укажуваат на слабеење на растот на најголемата светска економија, што доведе до растечки очекувања дека ФЕД двапати ќе ги намали каматните стапки од септември. Сепак, извештајот на американското Министерство за труд за вработеноста во мај покажа силен скок на бројот на вработени во петокот, за цели 272 илјади, надминувајќи ги прогнозите кои беа околу 185 илјади.

Европската централна банка (ЕЦБ) во четвртокот ги намали каматните стапки во еврозоната за прв пат од 2019 година, намалувајќи ги за 0,25 процентни поени – од рекордното ниво од 4 отсто на 3,75 отсто.

Тоа е првпат ЕЦБ да иницира циклус на монетарно олеснување пред ФЕД. Тоа, очекувано, негативно се одрази на курсот на еврото во однос на доларот, бидејќи намалувањето на каматната стапка значи помал принос на европската валута.

Така, ЕЦБ им се придружи на некои други големи централни банки, како канадската, која во средата стана првата земја од групата Г7 што ја намали основната каматна стапка и шведската Риксбанк и швајцарските национални банки, кои исто така започнаа циклус на монетарното олеснување.

Можеби ќе ве интересира...

АД ЕСМ произведе 9.761 MWh електрична енергија во изминатото деноноќие

BiznisPRO

ЦРНОГОРЦИТЕ НЕМА ДА РАБОТАТ ПОВЕЌЕ 8 ЧАСА НА ДЕН? Премиерот на Црна Гора ја шокира јавноста со нов предлог

BiznisPRO

Бислимоски: Домаќинствата со просечна заштеда од 16,32%, блок тарифите даваат ефекти

BiznisPRO