Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

Дубаи сака да го има најголемиот аеродром во светот: Еве како напредуваат и која е нивната конкуренција

Пред нешто повеќе од 10 години, во октомври 2013 година, Wizz Air A320 кој пристигна од Будимпешта се најде на насловните страници како прв комерцијален патнички лет кој слета на меѓународниот аеродром Ал Мактум, исто така познат како Светски центар во Дубаи (DWC). , пренесува Yahoo Life.

Овој сосема нов аеродром „гринфилд“ се наоѓа на околу 20 милји југозападно од центарот на Дубаи и е дизајниран да стане, во не толку далечна иднина, најголемиот и најпрометниот аеродром во светот. Визијата за овој аеродром беше, и сè уште е, футуристички мега-центар, кој ќе обезбеди улогата на емиратот како главен центар за глобалната економија да не наиде на проблеми со капацитетот во скоро време.

Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

Аеродромите во Дубаи, аеродромската управа која управува со Дубаи Интернационал (DXB) и новиот аеродром, ветува дека кога ќе биде завршен Ал Мактум Интернационал, тој ќе може да прими повеќе од 160 милиони патници годишно и 12 милиони тони товар.

Тоа е за речиси 63 милиони патници повеќе од моментално најпрометниот аеродром во светот, Хартсфилд-Џексон Атланта Интернационал, кој прими речиси 100 милиони патници повеќе во 2022 година од Дубаи Интернационал. DXB е веќе најпрометниот аеродром во светот надвор од САД и главната меѓународна порта во Дубаи.

Десет години по првиот патнички лет и цели 13 години откако беше првпат отворен за карго операции, овој аеродром сè уште е во тек.

Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

DWC ја најде улогата на центар за одржување, поправка и ремонт на авиони. Тој, исто така, е домаќин на голем број оператори со воздушни карго (вклучувајќи Emirates Cargo) и приватни авиони и некои чартер летови.

Меѓутоа, редовните патнички услуги се ограничени на оние што ги нудат неколку нискобуџетни превозници кои нудат услуги главно на патници од Источна Европа, Русија и Централна Азија.

– Дадовме приоритет на проширувањето и инвестициите во DXB за да одговориме на барањата и плановите на нашите корисници. Ова ќе продолжи се додека не се искористат сите можни капацитети – изјави за Си-Ен-Ен Пол Грифитс, извршен директор на аеродромите во Дубаи.

Планот е да се максимизира сегашниот капацитет преку примена на иновативна технологија и реновирање за да се преиспита користењето на просторот со што ќе се додадат уште 20 милиони патници на сегашниот годишен капацитет на DXB од 100 милиони патници.

Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

– Оваа експанзија не само што ќе овозможи краткорочен раст, туку ќе ни даде дополнително време да развиеме стратегија за постепено проширување на DWC. Нашите прогнози за патници за 2023 година изнесуваат 86,8 милиони, со проекции од 88,2 милиони и 93,8 милиони соодветно за 2024 и 2025 година“, додава Грифитс.

Иако внимава да не прави дефинитивни предвидувања за тоа кога аеродромот ќе биде завршен, Грифитс му навести на Business Traveler дека интригантниот модуларен пристап кон фазното проширување на DWC е во фаза на работа што може да потрае дури во 2050-тите.
– Не планираме аеродром со терминали. Целосно ќе го промениме бизнис моделот за аеродромите, ќе ги направиме далеку поинтимни и ќе се ослободиме од сите наследени процеси на кои предолго моравме да ги подложуваме нашите корисници – вели Грифитс.

Овој аеродром ќе биде централен дел од многу поголем план, наречен Дубаи Југ (Дубаи Југ), кој вклучува создавање на целосно нов град во пустински појас од 145 квадратни километри, јужно од Дубаи.

Иако нема официјална временска рамка за ова, вистинскиот пресврт ќе се случи кога локалниот гигант Emirates и неговиот помал партнер FlyDubai ќе се преселат на новиот аеродром.

Преселбата на Emirates во DWC е повеќе од промена на локацијата.

Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

– Тоа е стратешка преориентација како одговор на променливата динамика на глобалниот пазар на воздушни патувања и трговија – вели воздухопловниот експерт Надин Итани од Универзитетот во Сари во Англија.

Таа забележува дека верувањето на Дубаи дека DWC ќе биде мега-центар за воздушен транспорт и трговија во иднина не е изолиран случај. Во моментов се води трка за инвестирање во нови, големи аеродроми во регионот и никој не сака да остане зад себе.

Отворен во 2014 година во блискиот Катар, меѓународниот аеродром Хамад е директен конкурент на Дубаи и се подготвува да го прошири својот капацитет на повеќе од 60 милиони патници годишно.

Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

Ова беше само еден дел од проширувањето на аеродромот во регионот – отворање на сосема нов аеродром вреден 1,8 милијарди долари во Мускат, Оман во 2018 година, проследено со изградба на нов терминал вреден 1,1 милијарди долари во Бахреин во 2021 година и изградба на терминал А во Абу Даби Аеродром во ноември 2023 година. Овој нов објект од 780 илјади квадратни метри може да прими до 79 авиони во исто време.

Аеродром во Дубаи / фото Бизниспро

Меѓународниот аеродром во Кувајт гради нов терминал кој првично ќе има капацитет за 25 милиони патници годишно, со можност за двојно зголемување на 50 милиони во иднина.

Саудиска Арабија, исто така, подготвува големо проширување на аеродромот како дел од својата Визија 2030, која одвои 100 милијарди долари за поддршка на меѓународното поврзување на кралството и да го претвори во една од најдобрите туристички дестинации во светот.

Трката за превласт и прво место на листата на најдобри и најфреквентни аеродроми започна, а амбициите на сите вклучени се високи.

Можеби ќе ве интересира...

Добра вест: Поевтинуваат и дизелот и бензинот – еве за колку

BiznisPRO

Инфлацијата во еврозоната е во опаѓање: Еве колку таа изнесуваше во јули

BiznisPRO

Ги сруши сите рекорди: +126 проценти

BiznisPRO