Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 10.435 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.679 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 26.02.2023 година.

Можеби ќе ве интересира...

Исклучителен успех за вината на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ на „Мундус Вини 2024“

BiznisPRO

Курсна листа за вторник (12.06.2024) – Колку ќе чинат девизите?

BiznisPRO

ЕУ го казни Apple со 500 милиони евра

BiznisPRO