• ноември 12, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ЕУ ја намали прогнозата за економски раст, очекувајќи рецесија во еврозоната

ЕУ ја намали прогнозата за економски раст, очекувајќи рецесија во еврозоната

Европската комисија ја намали својата прогноза за економскиот раст на Европската унија следната година.

Според очекувањата, 19. земји кои го користат еврото ќе влезат во рецесија во текот на зимата бидејќи врвот на инфлацијата трае подолго од очекуваното, а високата потрошувачка и трошоците за греење ја намалуваат куповната моќ на потрошувачите.

Новата прогноза на ЕК предвидува пад на економското производство во последните три месеци од оваа година и првите месеци од 2023 година, пишува АП.

Се вели дека високите цени на енергијата, зголемените трошоци за живот, повисоките каматни стапки и целокупната несигурност се очекува да ги втурнат ЕУ, еврозоната и повеќето земји-членки во рецесија во последниот квартал од годината.

Прогнозата за раст за целата 2023 година е намалена на 0,3 отсто, од 1,4 отсто што се очекуваше во претходната прогноза од јули.

„Раст во Европа би можел да се случи на пролет, бидејќи инфлацијата постепено ја олабавува контролата врз економијата“, се вели во извештајот.

Најлошиот резултат следната година најверојатно ќе биде во Германија, најголемата европска економија и една од најзависните од рускиот природен гас пред војната во Украина.

Цените на гасот и електричната енергија пораснаа, а Русија го намали снабдувањето за Европа. Се очекува Германија да доживее пад на производството од 0,6 отсто во текот на следната година.

Комисијата очекува дека пазарот на трудот веројатно ќе се одржи релативно добро и покрај падот на производството во текот на зимата, предвидувајќи зголемување на стапката на невработеност од 6,8 отсто оваа година на 7,2 отсто следната година и пад до седум отсто во 2024 година.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…