• март 23, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

ЕУ размислува за ограничување на цените на струјата

ЕУ размислува за ограничување на цените на струјата

Брисел – Амбасадорите на земјите од ЕУ во Брисел разговараат за предлозите за решавање на поскапувањето на струјата, бидејќи се повеќе земји бараат ограничување на максималната цена на струјата.

Европската комисија најави дека до средината на мај ќе ги претстави можните решенија за оптимизирање на пазарот на електрична енергија, регулирање на цените во итни случаи со евентуално одвојување на цените на бензинот од цените на струјата и нудење на членовите опции за итна државна помош за компаниите погодени од зголемените цени на енергијата. .

Брисел наведува дека актуелната геополитичка ситуација бара дополнителни краткорочни мерки за решавање на нерамнотежата на пазарот во областа на енергетиката, како и мерки за обезбедување снабдување во наредните години.

За таа цел, се предлага да се пополнуваат 90 проценти од капацитетите за складирање гас секој октомври со цел да се обезбеди сигурност во снабдувањето со ЕУ во текот на зимата.

Цените на бензинот на европските пазари нагло пораснаа од есента, што, според Брисел, е последица на намалените испораки на гас од Русија и недоволното складирање во текот на летните месеци.

Во ситуација кога цените на енергенсите во ЕУ достигнуваат рекордни високи, ЕУ се согласува дека во наредниот период мора да се обезбеди независност на Европа од руските фосилни горива.

Меѓу другото, Брисел ја обвини Москва дека го користи гасот како „политички лост“ за да предизвика дестабилизација на енергетскиот пазар во Европа.

Во исто време, во ЕУ нема консензус за вклучување на трговијата со гас во новиот пакет санкции против Русија, како што направија САД и Велика Британија.

Иако Брисел забележува дека „сите опции се на маса“ кога станува збор за можни нови санкции против Москва, поради агресијата кон Украина, очигледно е дека ЕУ увезува 40 отсто од потребниот гас од Русија и дека нема замена. за тоа во моментов.

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел на 24 и 25 март ќе разговараат и за енергетскиот сектор, а во фокусот на дебатата ќе биде ограничувањето на цената на струјата.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…