• ноември 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Европската централна банка: Се наближува врвот на инфлацијата

Европската централна банка: Се наближува врвот на инфлацијата

Еврозоната веќе една година се бори против зголемената инфлација, а руската инвазија на Украина дополнително ја зголеми. Во септември 2021 година зголемувањето на инфлацијата во еврозоната изнесуваше 3,4 отсто, што беше највисок пораст во последните 13 години. Но, од септември овој процент значително порасна и сега изнесува вртоглави 10,7 отсто, пренесува Си-ен-би-си.

Сепак, од Европската централна банка (ЕЦБ) сметаат дека растот на цените набргу би можел да почне да опаѓа.

„Врвот на инфлацијата е речиси тука“, вели Едвард Сциклуна, кој е и гувернер на Банката на Малта. Но, тој додава дека сепак треба да останеме будни бидејќи Европската централна банка е зависна од податоците.

ЕЦБ ќе ги објави своите прогнози во средината на декември кога ќе донесат одлука за стапките на раст. Во септември прогнозираа дека стапката на инфлација ќе порасне 8,1 отсто годинава и 5,5 отсто следната година. Нивната цел е да се намали инфлацијата на 2 отсто.

„Самиот факт што САД и Германија го спомнуваат зборот мир, не во смисла дека тоа ќе се случи утре, значително влијае на инвеститорите, тоа само по себе е позитивно“, изјави висок претставник на ЕЦБ за војната во Украина и за фактот што стои зад предвиденото запирање на растот на цените.

Американските власти наводно побарале од Украина да покаже отвореност за дипломатско решение на конфликтот. Претходно оваа недела, украинскиот претседател Володимир Зеленски претстави пет услови за мировни преговори со Русија. Крајот на овој конфликт би помогнал, на пример, во стабилизирање на цените и снабдувањето со храна.

Зголемените трошоци за енергија беа главниот двигател на инфлацијата во еврозоната.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…