• ноември 10, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Европската централна банка: Се наближува врвот на инфлацијата

Европската централна банка: Се наближува врвот на инфлацијата

Еврозоната веќе една година се бори против зголемената инфлација, а руската инвазија на Украина дополнително ја зголеми. Во септември 2021 година зголемувањето на инфлацијата во еврозоната изнесуваше 3,4 отсто, што беше највисок пораст во последните 13 години. Но, од септември овој процент значително порасна и сега изнесува вртоглави 10,7 отсто, пренесува Си-ен-би-си.

Сепак, од Европската централна банка (ЕЦБ) сметаат дека растот на цените набргу би можел да почне да опаѓа.

„Врвот на инфлацијата е речиси тука“, вели Едвард Сциклуна, кој е и гувернер на Банката на Малта. Но, тој додава дека сепак треба да останеме будни бидејќи Европската централна банка е зависна од податоците.

ЕЦБ ќе ги објави своите прогнози во средината на декември кога ќе донесат одлука за стапките на раст. Во септември прогнозираа дека стапката на инфлација ќе порасне 8,1 отсто годинава и 5,5 отсто следната година. Нивната цел е да се намали инфлацијата на 2 отсто.

„Самиот факт што САД и Германија го спомнуваат зборот мир, не во смисла дека тоа ќе се случи утре, значително влијае на инвеститорите, тоа само по себе е позитивно“, изјави висок претставник на ЕЦБ за војната во Украина и за фактот што стои зад предвиденото запирање на растот на цените.

Американските власти наводно побарале од Украина да покаже отвореност за дипломатско решение на конфликтот. Претходно оваа недела, украинскиот претседател Володимир Зеленски претстави пет услови за мировни преговори со Русија. Крајот на овој конфликт би помогнал, на пример, во стабилизирање на цените и снабдувањето со храна.

Зголемените трошоци за енергија беа главниот двигател на инфлацијата во еврозоната.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…