Европските берзи паднаа за повеќе од 1 отсто

Цените на акциите вчера наутро паднаа на европските берзи, по завчерашниот раст, бидејќи преговорите меѓу Русија и Украина се уште не дадоа напредок, па продолжуваат нападите на руската армија врз украинските градови.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции падна за 1,3 отсто на 9,30, откако вчера порасна.

Лондонски FTSE индекс утринава падна за 1,32 отсто, на 7.098 поени, додека франкфуртски DAX падна за 1,28 отсто, на 13.750 поени, а париски CAC 1,74 отсто, на 6.259 поени.

Меѓу најголемите губитници се акциите во туристичкиот сектор кои паднаа за повеќе од 1 процент. Нагло паднаа и рударскиот и енергетскиот сектор, како резултат на големиот пад на цените на нафтата и суровините.

Цените на акциите паднаа и на азиските берзи, па така индексот на азиско-пацифичките акции MSCI, без јапонскиот, падна за околу 2 отсто на околу 9,30, што нагло падна втор ден по ред.

На токиската берза индексот Никеи порасна за 0,2 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг паднаа меѓу 0,7 и 5,4 отсто.

Како и вчера, цените на акциите утринава паднаа најмногу на кинеските берзи, како резултат на најголемиот број новозаразени со коронавирус од почетокот на пандемијата во 2020 година.

Како резултат на тоа, 17-милионскиот град Шежен е „затворен“, па инвеститорите стравуваат од слабеење на економската активност.

Дотолку повеќе што Централната банка на Кина ги остави каматните стапки непроменети, така што надежите за нови стимулативни мерки беа уништени.

Дополнително, неколку технолошки гиганти се уште се под притисок од акциите бидејќи на Tencent му се заканува рекордна казна поради непочитување на правилата за спречување на перење пари.

Можеби ќе ве интересира...

Цените на нафтата во пад

BiznisPRO

БИТКОИН ДОСТИГНУВА АСТРОНОМСКИ ВРЕДНОСТИ! Овој раст не сме го виделе од 2021 година.

BiznisPRO

Нови правила за изнајмување стан преку познатата онлајн платформа

BiznisPRO