• март 16, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Европските берзи паднаа за повеќе од 1 отсто

Европските берзи паднаа за повеќе од 1 отсто

Цените на акциите вчера наутро паднаа на европските берзи, по завчерашниот раст, бидејќи преговорите меѓу Русија и Украина се уште не дадоа напредок, па продолжуваат нападите на руската армија врз украинските градови.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции падна за 1,3 отсто на 9,30, откако вчера порасна.

Лондонски FTSE индекс утринава падна за 1,32 отсто, на 7.098 поени, додека франкфуртски DAX падна за 1,28 отсто, на 13.750 поени, а париски CAC 1,74 отсто, на 6.259 поени.

Меѓу најголемите губитници се акциите во туристичкиот сектор кои паднаа за повеќе од 1 процент. Нагло паднаа и рударскиот и енергетскиот сектор, како резултат на големиот пад на цените на нафтата и суровините.

Цените на акциите паднаа и на азиските берзи, па така индексот на азиско-пацифичките акции MSCI, без јапонскиот, падна за околу 2 отсто на околу 9,30, што нагло падна втор ден по ред.

На токиската берза индексот Никеи порасна за 0,2 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг паднаа меѓу 0,7 и 5,4 отсто.

Како и вчера, цените на акциите утринава паднаа најмногу на кинеските берзи, како резултат на најголемиот број новозаразени со коронавирус од почетокот на пандемијата во 2020 година.

Како резултат на тоа, 17-милионскиот град Шежен е „затворен“, па инвеститорите стравуваат од слабеење на економската активност.

Дотолку повеќе што Централната банка на Кина ги остави каматните стапки непроменети, така што надежите за нови стимулативни мерки беа уништени.

Дополнително, неколку технолошки гиганти се уште се под притисок од акциите бидејќи на Tencent му се заканува рекордна казна поради непочитување на правилата за спречување на перење пари.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…