Европските берзи пораснаа осма недела по ред

Светските пазари имаа различни насоки на движење двете недели. На европските берзи цените на акциите пораснаа минатата недела, осма недела по ред. Лондонскиот FTSE индекс зајакна 0,9 отсто, на 7.727 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,7 отсто, на 17.936 поени, а париски CAC 1,7 отсто. , на 8.164 поени.

Растот на цените на акциите е благодарение на подобрите од очекуваните деловни резултати на повеќето европски компании, но и на надежта на инвеститорите дека Европската централна банка наскоро ќе ги намали каматните стапки и со тоа ќе го стимулира економскиот раст. Нема консензус меѓу инвеститорите за тоа дали Европската централна банка навистина ќе почне да ги намалува каматните стапки на лето, без оглед на инструкциите на американската централна банка. Цените на нафтата речиси и не се променија, а курсот на еврото е стабилен во однос на доларот.

На Волстрит и минатата недела берзанските индекси благо паднаа, вторпат по ред, бидејќи инфлацијата во САД не се намалува во последните месеци, додека цените на акциите пораснаа на европските берзи.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела загуби 0,02 отсто, на 38.714 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,1 отсто, на 5.117 поени, а индексот Nasdaq загуби 0,7 отсто, на 15.973 поени.

Во фокусот на инвеститорите беа извештаите за инфлацијата во САД. И двете покажаа дека цените се зголемија повеќе од очекуваното во февруари. Така, потрошувачките цени се зголемени за 0,4 отсто на месечно ниво и 3,2 отсто на годишно ниво, а на производителите за 0,6 отсто на месечно ниво.

И покрај благиот пораст на инфлацијата во последните два месеци, на пазарот се уште доминира ставот дека американската централна банка би можела да започне со намалување на каматните стапки во јуни.

– Ако ја гледаме вкупната инфлација, таа остана покачена во изминатите два месеци, но пазарот некако порасна. ФЕД можеби нема да ја олабави монетарната политика колку што сакаше пазарот оваа година, но изгледите за дополнително затегнување остануваат многу мали, според Тони Велч, главен инвестициски директор на SignatureFD.

И покрај зголемената инфлација, S&P 500 и Nasdaq достигнаа нови рекорди во текот на неделата, по силниот раст на цените на акциите на производителите на чипови бидејќи инвеститорите очекуваат побарувачката за чипови потребни за развој на вештачка интелигенција да остане силна.

Но, на крајот на неделата дојде до корекција на цените на акциите во тој сектор, па индексите завршија негативно на неделно ниво.

Можеби ќе ве интересира...

Затвораат продавници: Познатиот германски ланец супермаркети работи и на Балканот

BiznisPRO

Од 2024 година нови правила за пензионирање во Србија: Жените ќе мора да работат подолго, има два начини да го избегнат тоа

BiznisPRO

Шефот на Фолксваген предвидува дека војната ќе биде полоша за европската економија од пандемија

BiznisPRO