Европските и американските берзански индекси во пораст, нафтата, златото и пченицата поскапеа

Европските и американските берзански индекси денеска се во пораст, како и цените на нафтата, златото и пченицата. Франкфуртската берза ДАКС денеска во 9 часот и 15 минути порасна на 17.992,15 поени, лондонски FTSE 100 на 7.750,03 поени, францускиот CAC 40 на 8.100,81 поени, а московскиот MOEKS на 3.335,40 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс порасна на 39.005,49 поени, вредноста на индексот S&P 500 на 5.175,27 поени, а вредноста на индексот Nasdaq на 16.265,64 поени. Според податоците од берзата, цената на суровата нафта се искачи на 77.901 долар, а на нафтата од типот брент на 82.222 долари.

На отворањето на берзата ТТФ европските фјучерси на гас се продаваа по цена од 24.805 евра за мегават-час. Цената на златото порасна на 2.160,41 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата порасна на 5,4054 долари за бушел (бушел е 27,216 кг). Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,09285, што е приближно исто како во вторникот.

Можеби ќе ве интересира...

Заедно имаат 1,44 трилиони долари: Ова се 10-те најбогати ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ

BiznisPRO

Германската Амбасадорка во посета на Алкалоид

BiznisPRO

Дали треба денес да се посети менувачница: Девизен курс – Колку денес изнесува доларот, а колку еврото?

BiznisPRO