Финансиската инјекција на Вашингтон за Интел за развој на воена технологија

Американската влада планира да инвестира околу 3,5 милијарди долари во корпорацијата Интел, во производство на полупроводници и други високотехнолошки компоненти за воената индустрија.

Оваа информација ја пренесе Блумберг, повикувајќи се на анонимни извори во американскиот Конгрес.

Вашингтон ќе инвестира во Интел како дел од новата рунда финансирање на американската високотехнолошка индустрија. Нацртот на овие инвестиции се разгледува во американскиот Конгрес, а извори наведуваат дека американската влада ќе додели пари на Интел во рок од три години.

Компаниите Глобал леарници (GlobalFoundries) и американската филијала на британската фирма БАЕ системи добија од Вашингтон претходно 1,5 милијарди долари за развој на воена технологија.

Можеби ќе ве интересира...

РАСТЕ ЦЕНАТА НА БАРЕЛОТ: Залихите на сурова нафта во Америка растат

BiznisPRO

Нетфликс планира големи работи: ги воодушевија своите фанови со една објава

BiznisPRO

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

BiznisPRO