• март 3, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

„Фолксваген“ го запира производството во Русија и го прекина извозот

„Фолксваген“ го запира производството во Русија и го прекина извозот

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ соопшти дека ќе го прекине производството на возила во Русија на неопределен период поради рускиот напад врз Украина и веднаш ќе го прекине извозот.

„Фолксваген“ има фабрики во Калуга, југозападно од Москва, и во Нижни Новгород, каде што планираат да го прекинат производството. Во соопштението се додава дека автомобилите на Групацијата Фолксваген, вклучувајќи ги „ауди“, „порше“ и „шкода“, нема да се извезуваат во Русија.

Водењето бизнис со Русија стана значително потешко од почетокот на руската инвазија на Украина поради санкциите наметнати на Москва од меѓународната заедница. Водечката германска бизнис-асоцијација ДИХК оцени дека санкциите, всушност, претставуваат целосно ембарго.

Германските производители на автомобили се погодени од војната во Украина преку прекини во синџирот на снабдување, особено со кабли. Така, „Фолксваген“ во посебно соопштение објави дека поради украинската криза, привремено го прекинува производството во две полски фабрики, исто така посочувајќи на прекинот во синџирот на снабдување.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…