САНКЦИИ ЗА КАМИОНИ: Земјите од ЕУ забрануваат руски и белоруски камиони

Земјите на ЕУ забранија минување на камиони регистрирани во Русија и Белорусија, поради санкциите, соопшти Федералната царинска служба на Русија.

Новите санкции влијаеја на забраната за товарен сообраќај во ЕУ, вклучително и транзит.

Сега возилата со руски и белоруски регистарски таблички нема да можат да превезуваат стока на територијата на земјите од ЕУ, објави Спутник.

Според достапните информации, камионите кои моментално превезуваат фармацевтски, медицински, прехранбени и земјоделски производи, вклучително и пченица, како и енергија, обоени материјали и ѓубрива, не подлежат на ограничувања.

– Транзит до Калининградската област се уште е возможен, но само за возила регистрирани во Русија – прецизира руската служба.

Можеби ќе ве интересира...

Биткоинот имаше вредност од 33.830 евра: Вкупен обем на трговија за 24 часа 26,1 милијарди

BiznisPRO

„Шпанија остана без брашно, Германија без масло“: Украина им обезбедува половина од потребите за храна, полиците се сериозно празни

BiznisPRO

Двоен шок за глобалната економија: Светска банка предупреди на последиците од конфликтот на Блискиот Исток

BiznisPRO