ЗГАСНУВА БИЗНИСОТ: Престанаа да се испраќаат писма, а компанија која работи повеќе од 60 години ги прекина летовите

Дојче пост од денеска ги прекина летовите за доставување писма, по повеќе од 62 години, со цел да ги намали трошоците.

Последниот авион со пошта во Германија полета рано утринава од Берлин за Штутгарт, а малку пред тоа започна испораката и од Хановер, Минхен и Штутгарт.

На споменатите летови се транспортирани вкупно 1,5 милиони писма со тежина од 53 тони.

Германската пошта со децении се потпираше на летовите, бидејќи според законот требаше да испорача најмалку 80 отсто од поштата следниот работен ден, додека владејачката коалиција, предводена од канцеларот Олаф Шолц, не го смени Законот за пошти и ги продолжи роковите за испорака, пренесува Индекс.хр. .

Писмоните првпат полетаа во септември 1961 година, а врвот на сообраќајот беше во 1996 година, кога во 45 ноќни летови беа транспортирани во просек по 430 тони писма.

Можеби ќе ве интересира...

Жителите на Британија може да останат без алкохол за Божиќ

BiznisPRO

Германските пиварници во криза

BiznisPRO

Финците се бришат од регистарот за вработување и бегаат од земјата: нивното засолниште повеќе не е Шведска

BiznisPRO