Гасот поскап за 20 отсто: Цената скокна по наредбата на Путин да се плаќа со рубљи

Цената на гасот во Европа надмина 1.350 долари за 1.000 кубни метри по наредбата на рускиот претседател Владимир Путин „непријателските земји“ гасот да го купуваат само за рубљи.

Цената на гасот за испорака во април (фјучерс договори) скокна во холандскиот центар ТТФ за речиси 20,3 отсто на 1.353 долари за илјада кубни метри, или 118,75 евра за MWh по тековниот курс евро/долар, покажуваат податоците на Лондон. Размена на мраз, пренесува ТАС С.

Претходно денеска претседателот Путин изјави дека Русија нема да прифаќа плаќања за испорака на природен гас во „компромитирани“ валути, вклучувајќи долари и евра, и дека ќе се префрли на плаќања во рубљи, додава руската агенција.

Рускиот лидер прецизираше дека претстојните промени во договорите за гас со „непријателските земји“ ќе се однесуваат само на валутата на плаќање, која ќе биде сменета во руска рубља.

Путин и нареди на владата да издаде соодветна директива до Гаспром за промени на постоечките договори.

Министерството за финансии и руската централна банка во рок од една недела треба да ја утврдат процедурата според која увозниците на гас ќе купуваат алишта на домашниот пазар.

Можеби ќе ве интересира...

Се продлабочува распадот на крипто пазарот: Тетер падна под доларот

BiznisPRO

Државата дели субвенции: Секој што ќе купи поново возило во Србија ќе добие до 2100 евра, зошто ваква мерка не се применува и кај нас?

BiznisPRO

ГЕРМАНСКИ ПРАВИЛА: Ако го направите ова во стан може да добиете казна до 5.000 евра

BiznisPRO