Германската компанија Адидас пријави годишна загуба за прв пат од 1992 година

Германскиот производител на спортски чевли и облека Адидас денеска ги објави резултатите за минатата година, од кои произлегува дека компанијата ја забележа првата годишна загуба од 1992 година.

Нето загубата на Адидас за 2023 година е 14 милиони евра, а загубата од континуираното работење е 58 милиони евра, се вели во финансискиот извештај на компанијата.

Германската компанија беше принудена да ја прекине соработката со раперот Ye (Kanye West) за производство на патики Yeezy (Yeezy), откако контроверзниот уметник даде серија антисемитски изјави, пренесува CNN (CNBC).

Според Адидас, раскинувањето на ова партнерство довело до загуба од приближно 500 милиони евра потенцијален приход.

Компанијата и покрај големата загуба од патиките Jizzy и многу конзервативната стратегија за продажба, успеа да оствари постојани приходи, изјави извршниот директор на Адидас Бјорн Гулден, додавајќи дека компанијата остварила оперативен профит од 268 милиони евра во 2023 година.

„Адидас“ очекува да ги продаде преостанатите патики „Џизи“ оваа година и да се врати на профитот, а во исто време предвидува оперативен профит од 500 милиони евра до крајот на 2024 година.

Можеби ќе ве интересира...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

BiznisPRO

Нови правила за купување во Лидл од 1 јануари

BiznisPRO

Добра вест: Поевтинува дизелот, ова се новите цени на горивата

BiznisPRO